15. P Fosfor

Elektronvalem: P:+15| 2)8)5)
Aatommass: 30,97376

Punast fosforit kasutatakse tikkude valmistamiseks

Punast fosforit kasutatakse tikkude valmistamiseks

Looduses leidub teda ainult ühenditena. Peamiseks maagiks on fosforiidid ja apatiit. Teda saadakse apatiidi või fosforiidi ja koksi ning liiva segu kuumutamisel elektriahjus. Eesti fosforiit on oobulusfosforiit. Elusorganismid sisaldavad fosforiühendeid, nt luud koosnevad kaltsiumfosfaadist. Elusorganismis esineb fosfor elemendina makroergilistes ühendites.

Fosfori teisenditeks on must, valge ja punane fosfor. Must fosfor on grafiidiga sarnase kihilise struktuuriga ning tekib valge fosfori kauaaegsel kõrgrõhul kuumutamisel. On kõige püsivam allotroop ja keemiliselt kõige vähem aktiivne. Valge fosfor on küüslaugulõhnaga helenduv ja väga reaktsioonivõimeline mürgine vahajas valge tahke aine, mis õhus süttib. Valge fosfori helendumine on tingitud tema aeglasest oksüdatsioonist. Punane fosfor tekib valge fosfori soojendamisel pikema aja vältel õhu juurdepääsuta. Punane fosfor on lõhnata tumepunane pulber, mis ei sütti kergesti ja ei ole ka mürgine ning teda kasutatakse tikkude süütamisel.

Fosfor reageerib paljude metallide ja mittemetallidega ning halogeenidega. Fosforiühendeid kasutatakse taimekaitsevahendina, näriliste hävitusvahendina, tähtsaim kasutusala on mineraalväetis.

Lingid:

See artikkel on retsenseerimata.