Kaineks saamisele kuluv aeg mehe ja naise puhul

Keskmiselt kaob alkohol inimese organismist kiirusega 0,1 promilli tunnis. Protsessi kiirus oleneb soost, kehakaalust, pikkusest ning sellestki, kui palju on enne söödud. Seepärast on ka järgnevad tabelid, mis näitavad kaineks saamise aega, informatiivsed ja neid ei tohiks kasutada selleks, et välja arvestada, millal tohib rooli minna. Kainust testi alkomeetriga!

TESTI oma teadmisi:

Testi oma teadmisi. Peale alkoholi tarbimist kaineks saamisele kuluv aeg naisel ja mehel

 

Mitte miski ei kiirenda kainenemist: ainuke ravim on aeg, sest maks eemaldab alkoholi kehast püsiva kiirusega 7-8 grammi tunnis. Unustage vanad soovitused, nt duši alla minemine, musta kohvi joomine ja füüsiline koormus – need ei aita!

Kuidas mõjub kainenemisele saunas käimine?

Kuna alla 5% alkoholist kaob organismist higistamise ning uriini kaudu, siis ei kiirenda alkoholi põletamise protsessi ei saunas käimine ega kuumal suvepäeval higistamine. Alkoholi toimel kiireneb südame löögisagedus ja kasvab südame hapnikutarbimine. Südametegevuse kiirenemise üks põhjus on ka veresoonte laienemine. Vere hulk nahas tõuseb ja vererõhk langeb, mistõttu hakkab süda teiste organite verega varustatuse tagamiseks kiiremini lööma. Seega saunas viibimine võib ka tervel inimesel põhjustada ohtlikke muutusi vereringes. Joobeseisundis inimene ei taju piisavalt hästi sauna kuumust ega tekkinud vedelikukaotust.

Millist mõju avaldab kainenemisele kohv, energiajook või külma duši all käimine?

Kohvis sisalduval kofeiinil on ergutav toime, kuid reaalsuses tekitab see inimeses lihtsalt erksama enesetunde, mitte väiksema alkoholijoobe. Samaselt kohvile mõjub ka külma duši all käimine – alkoholi põletamise protsess toimub ennekõike maksas ning selle kiirust ei ole võimalik muuta. Alkoholi ja energiajoogi koos tarvitamine suurendab alkoholimürgituse tõenäosust. Samuti võib see põhjustada dehüdratsiooni, mis toob kaasa kõhulahtisuse, iivelduse või oksendamise, lihaskrambid, väsimuse ja peavalu.

Kas sportides on võimalik kiiremini kaineks saada?

Siiski mitte. Füüsilise koormuse tulemusel koguneb lihastesse piimhape ning lihased väsivad. Maks ei suuda alkoholi ning piimhapet korraga kõrvaldada. Seega on lihaste tööjõudlus nõrk ning piimhappe kontsentratsioon normaalsest kõrgem. Alkohol tühjendab maksa glükogeenivarud, mis on inimese energiaallikaks just füüsilise töö tegemise ajal.

Alkohol põhjustab vedelikupuudust, alandab energiataset, tühjendab organismi vitamiinidest ja mineraalidest ning alandab testosteroonitaset. Suur füüsiline koormus joobeseisundis on tervisele pigem ohtlik.

Allikas: Joove ja kainenemine

Loe lisaks: Alkoholi mõju tervisele

See artikkel on retsenseerimata.