Maailma kõrgem mägi Mount Everest

Maailma kõrgem mäetipp Mount Everest

Džomolungma (ka: Mount Everest; nimekuju Everest ei ole soovitatav) on kõige kõrgemal merepinnast asuva tipuga mägi maailmas, asub Aasias Himaalajas. Kõrgus on umbes 8848 meetrit.

Pildi allikas: wikipedia.com

Pildi allikas: wikipedia.com

Kaua peeti kõrgemaiks mäeks Lõuna-Ameerikas Andides asuvat kustunud vulkaani Chimborazot (6310 m). astal 1818 selgus, et Himaalajas kerkib Dhaulagriri mägi 8585 meetrit üle merepinna, 1848.aastal avastati nimetatust 500 kilomeetrit ida pool 8585 meetri kõrgune Kantsendsanga mäetipp. Kõrgeim tipp avastati aga hoopis arvutustega. India maamõõtjate välitöödel mõõdetud nurkade ja kauguste hilisemal läbiarvutamisel selgus, et mõõdistamisel teiste seast mitte eriti silma torganud 15.mäetipp on tegelikult 8839, 8 meetri kõrgune mäehiiglane.

Eversti asukoht1

Vastavastatud maailma kõrgeimaile mäele pandi kolonel Everesti nimi, kes aastatel 1823-1843 oli olnud India maamõõduameti juhataja. Hiljem on hakatud kasutama ka mäe vana tiibeti keelset nime Dšomolungma, mis tähendab tõlkes jumalannat- mägede ema, ja veel hiljem nepaalikeelset Sagarmatha- tõlkes taeva valitseja. Ent mägi asub Nepali riigis, siis viimane ongi ametlik nimi. Enim tarvitatakse siiski vanimat nime Mount Everest. Pärast Mount Everesti avastamist pole rohkem kõrgemat mäge leitud. Küll on aga ümber mõõdetud ja arvutatud Mount Everesti enda kõrgust, sest mõõduriistad on ju täpsemaks läinud. Praegu peetakse õigeks kõrguseks 8848 meetrit. Mägi on üsna järskude nõlvadega, meenutab kujult püramiidi, koosneb graniitidest, gnessist, lubja- ja kiltkividest. Mäelt laskub mitu liustikku.

  • Mäe tippu jõudsid esimeste inimestena Edmund Hillary ja Tenzing Norgay 29. mail 1953.
  • Esimese eestlasena jõudis Džomolungma tippu 22. mail 2003 Alar Sikk

Mount Everest lennukivaates:

Mäkke ronimise ajalugu:

Mäkke ronimise teekond:

 

TEST:

Kõrgeimad mäetipud. Vali õiged vastused

Allikad:

Everest

Džomolungma

See artikkel on retsenseerimata.