MULLAELUSTIK TALVEL

Talv mullas

Mulla pealmine kiht külmub talvel ning elu seal seiskub ning suurem osa mullaorganisme on sunnitud puhkama. Putukad tarduvad ning enamus neist elavad talve üle nukkudena või munadena. Mulla külmudes seiskub ka bakterite, seente ja väikeste usside elu. Vihmaussid ja mutid aga liiguvad talveks sügavamatesse mullakihtidesse. Mutt kogub talveks endale vihmausse nad hammustusega liikumisvõimetuks muutes. Talve veedavad mullas ka osad imetajad. Näiteks uruhiired veedavad talve maa-alustes käikudes ning toituvad varutud seemnetest ja taimede maa-alustest osadest. Talve veedavad maa all veel rästikud, mägrad, mardikad ja nende vastsed ja liblikate nukud. Lumekiht ei lase külmal tungida taimede mullas talvituvatele osadeni, sest lume all ei lange temperatuur alla viie miinuskraadi.

 

Üheaastased taimed

Üheaastased taimed on taimed, mis surevad sügisel pärast seemne valmimist ning nende seemned talvituvad mullas. Seemnetele külm kahju ei tee ja nad võivad püsida mullas idanemisvõimelistena mitmeid aastaid oodates sobivaid idanemistingimusi.

 

Mitmeaastased taimed

Enamus taimi on mitmeaastased, mis kevadel tärkavad pungadest. Talvel on nende pungad enamasti mullas, mis koos lumevaibaga kaitseb neid külma eest. Suve jooksul koguvad nad oma juurtesse, mugulatesse (nt kartul) või sibulasse (nt tulp) varuaineid, et soojade saabudes taas kasvama hakata. Peale selle paljunevad ka mitmeaastased taimed seemnetega, mis talvel mullas puhkavad.

See artikkel on retsenseerimata.