Parasvööde

Suurem osa Euroopast asub selles vöötmes, läänetuulte alal (edelast, läänest, loodest). Sademeid on palju, suve- ja talve temperatuurid erinevad palju. Parasvöötme mereline ala, Island, Briti saared, Prantsusmaa, Madalmaad, Jüüti poolsaar, Norra läänerannik.

Reykjavik

Reykjavik

Muutlike ilmadega talv ja jahe suvi. Iirimaal sajab 750-1000 mm aastas, suvel on +15 .. +16 C, talvel +5 …+7 C. Ülemineku aladel on suved soojemad, talved külmemad, sajab 600 mm/a, jaanuari keskmine on -5 .. -7 C ja juuli keskmine +16 .. +17 C (Eesti). Mandriline kliima on Ida-Euroopa lauskmaa kaguosas, nt Kalmõkkias, talvel -5 …-8 C ja suvel +23 … +26 C, sajab ainult 150-400 mm/a, ainult suvel, talv on lumevaene.

Lähistroopiline vööde asub lõuna pool Alpe ja Balkani poolsaare mäestikke. Üleminekuala troopika ja paravöötme vahel, talv on vihmane, suvi kuiv ja palav. Seda nimetatakse ka vahemereliseks kliimaks, kuigi seda esineb veel ka Austraalia ja Ameerika läänerannikul. Lõuna-Hipaanias on jaanuaris +10 C ja juulis +26 C. Peamiselt sajab sügisel ja talvel, 400-500 mm/a.

See artikkel on retsenseerimata.