Magnetväli
Magnetväli on füüsikaline üldmudel sellest, kuidas toimub vastastikmõju liikuvate elektrilaengute ja/või magnetiliste omadustega ainete vahel.
Magnetvälja igas konkreetses punktis on määratud nii tema suund kui ka suurus (tugevus), seega on ka magnetvälja, nagu elektriväljagi puhul tegemist vektorväljaga.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Silbitamine algklassidele
Õpime tähti. P-täht
INETU PARDIPOEG. Muinasjutt kuulamiseks
Harjuta eesti keelt A2-B1. Kuulamine
Eesti keele grammatika kordamine 5. klassile
II kooliastme matemaatika reeglite kordamine
Атомы и молекулы
Ratsionaalavaldised
Õpime tähti. U-täht
Õpime tähti. D-täht
Väike protsendiamps
Õpime tähti. Õ-täht
Liitmine ja lahutamine 10 piires
Tundetarkus lastele. RÕÕM
Kõige tavalisemalt on magnetväli defineeritud kas liikuvale laetud osakesele väljas mõjuva jõu (Lorentz’i jõu kaudu) või vooluga juhtmele mõjuva jõu (Ampere’i jõud) kaudu.
Rangelt võttes on magnetvälja puhul tegemist elektromagnetvälja ühe avaldumisvormiga. Magnetväli ilmneb taustsüsteemis, mille suhtes välja tekitav elektrilaeng liigub (elektrivälja tugevus muutub). Seega eksisteerib koos magnetväljaga alati ka elektriväli, mis koos moodustavadki elektromagnetvälja.
Kui ühes ruumipunktis on korraga mitu erinevat magnetvälja, siis liituvad nende väljade magnetinduktsioonid nagu vektorid (superpositsiooni printsiip). Kui magnetväljad nõrgendavad teineteist, siis avaldub see välja tekitavate kehade/voolude tõukumises, kui väljad tugevdavad teineteist, siis mõjuvad kehade/voolude vahel tõmbejõud.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!