Eesti asend ja piirid

Eesti Vabariik asub Euraasia mandri loodeosas, Euroopa maailmajao kirdeosas, Läänemere idarannikul, parasvöötmes, segametsavööndi põhjapiiril.

Eesti territooriumi piiravad põhjas ja läänes Läänemeri, selle osad Soome ja Riia (Liivi) laht. Põhjanaaber Soome on lähim, läänenaaberriik on Rootsi, idas on Venemaa (SRÜ) ja lõunanaaber on Läti Vabariik.

Eesti ümbruses on palju saari  (Eesti_saarte_loend ja Eesti_saared) ja laide, üle 1500 (asustatud saared) kokku. Läänemere lääneranniku lähedal asuvad Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi, Kassari, Vilsandi, Abruka, lõunapool Kihnu ja Ruhnu. Soome lahes asuvad Osmussaar, Naissaar, Aegna, Prangli, Suur- ja Väike-Pakri. Väinameri (Väinameri ja Väinameri üldinfo ) paikneb Saaremaa, Hiiumaa, muhu ja mandri vahel, see on madal ja laiduderohke ala.

Linnulennult on läänest itta ~350 km ja põhjast lõunasse ~250 km. Rannajoon (Eesti rannajoon ) on väikse pindala kohta väga pikk – 3800 km, sellest enamuse moodustavad saarte rannajooned. Mandri rannajoon on 1240 km pikkune. Põhjaranniku suuremad poolsaared (Eesti poolsaarte loend ) on Pakri, Juminda, Käsmu, Suurupi, Viimsi, Vergi, Letipea ja Pärispea. Samas on mitu suuremat lahte (Eesti lahtede loend ): Paldiski, Tallinna, Ihasalu, Kolga, Hara, Eru, Käsmu ja Narva. Läänerannikul on Haapsalu, Matsalu ja pärnu lahed.

Idapiir kulgeb mööda veekogusid: Narva jõgi, Peipsi, Pihkva ja Lämmijärv. Lõunas on piir Lätiga mööda maismaad Koidulast Iklasse ja Liivi lahes läheb piir läbi Kura kurgu ehk Irbe väina.

 

MÄNG:

Eesti lahed ja väinad

results loading