Kasvuhooneefekt

  •       Õhus tekkinud süsihappegaas ei võimalda Maal tekkinud soojusel maailmaruumi tagasi peegelduda ja sellega võib kaasneda Maa kliima globaalne soojenemine.
  •       Lisaks süsinikdioksiidile on kasvuhoonegaasideks ka, freoonid ja teised ühendid.

Kasvuhoone on Maa mudeliks. Nagu kasvuhoonel takistab soojuse tagasikiirgumist klaas või kile, ei kiirgu ka kogu Maale langenud või siin (nt põlemisel) tekkinud energia kosmosesse, osa peegeldub tagasi.

Osoonikiht

Osoonikiht

  •       Maapinnalt 20…40 km kõrgusel asub osoonikiht, mis takistab Päikeselt tuleva UV kiirguse jõudmist Maale.
  •       Inimtegevuse tulemusena on sattunud õhku mitmesugused kloori-, lämmastiku- jm ühendid, mis lagundavad osooni. Eriti kahjulikud on freoonid (freoonide üldnimetus on tuletatud keemiafirma DuPont kaubamärgist Freon. Need on klorofluorosüsinikud, milles üks või kõik orgaanilise ühendi — tavaliselt alkaani — vesiniku aatomid on asendunud kloori või fluori aatomitega. Üks levinumaid freoone on diklorodifluorometaan CCl2F2), mis on keemiliselt väga püsivad gaasilised ühendid, mis vees ei lahustu. Olles õhust kergemad, satuvad need tavaliselt atmosfääri ülemistesse kihtidesse, kus päikesekiirguse toimel lagunevad ning reageerivad osooniga. Varem kasutati freoone laialdaselt külmutusseadmetes ja pihustites.
Kasvuhoonegaasid

Kasvuhoonegaasid

 

See artikkel on retsenseerimata.