Ampere’i seadus. Magnetinduktsioon
Ampere’ sõnastas seaduspärasuse, mille abil on võimalik kirjeldada vooluga juhtmele mistahes magnetväljas mõjuva jõu suurust: vooluga juhtmele mõjuv jõud (F) on võrdeline juhet läbiva voolu tugevuse (I) ja magnetväljas asuva juhtmelõigu pikkusega (l) ning sõltub nurgast (α) voolu suuna ja magnetvälja vahel
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: kokku- ja lahkukirjutamine
Tundetarkus lastele. ÜLLATUS
Ruutvõrrandi mõiste, ruutvõrrandi lahendivalem, ruutvõrrandi liigid
Eesti keele grammatika kordamine 9. klassile
I ja J-i õigekiri
Lahutamine 20 piires
Tasandilised kujundid
Harjutusülesandeid matemaatika riigieksamiks
Liitmine 10 piires
Täis- ja kaashäälikuühend
Romet Vaino. Looduskeskkonna kasutamine õppeprotsessis
Numbrilised seosed
II kooliastme matemaatika reeglite kordamine
Silbitamine algklassidele
Jäätmed pole kõigest prügi
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: täheortograafia
VAHVA RÄTSEP. Muinasjutt kuulamiseks
Õpime tähti. Ä-täht.
ehk valemina:
Võrdetegur B iseloomustab magnetvälja ning seda nimetatakse magnetinduktsiooniks. Magnetinduktsioon on vektoriaalne suurus.
Kõige lihtsam on magnetinduktsiooni suunda määrata magnetnõela – pika ja kitsa püsimagneti abil, mis saab vabalt pöörelda ümber oma telje. Magnetnõela üht otspunkti nimetatakse põhja- ja teist lõunapooluseks. Magnetinduktsiooni suund langebki kokku ruumis orienteeritud magnetnõela põhjasuunaga.
Magnetinduktsiooni suunda saab määrata ka uurides vooluga juhtmele magnetväljas mõjuvat jõudu. Selle jõu suund määratakse vasaku käe reegliga: kui vasaku käe välja sirutatud sõrmed osutavad voolu suunda ja magnetväli on suunatud vasaku käe peopessa, siis näitab välja sirutatud vasaku käe pöial juhtmele mõjuva jõu suunda.
Magnetinduktsioon iseloomustabki arvuliselt jõudu, mis mõjub ühikulise (1A) tugevusega vooluga ning ühikulise (1m) pikkusega juhtmelõigule selle juhtmega ristuvas magnetväljas. Magnetinduktsiooni vektor näitab selles magnetväljas orienteeritud magnetnõela põhjapooluse suunas või määratakse eespool kirjeldatud vasaku käe reegli abil.
Seega kui soovime määrata kindlaks välja magnetinduktsiooni mingis välja punktis, peame mõõtma ära selles punktis asuvale (lõpmata pika ja lõpmata peenikese juhtme), 1m pikkusele juhtmeosale, mis asub risti magnetväljaga ning milles on vool tugevusega 1A mõjuva jõu suuruse, magnetinduktsiooni suuna määrame magnetnõela abil – suund langeb kokku magnetnõela põhjasuunaga.
Magnetinduktsiooni ühikuks on tesla (1T)
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!