Õhu liikumine ja õhurõhk, seos
Miks on õhurõhk madalikul kõrgem kui mägedes? Külm õhk on soojast õhust raskem ja vajub madalamatele aladele. Kui õhu liikumist ei toimu, siis võib mõõta väga madalaid temperatuure külmadel aladel, nt Antarktikas -89 C.
Maapinna lähedal on õhk tihedam, ülemised kihid rõhuvad alumistele. Temperatuuri tõustes muutub õhk kergemaks, rõhk väheneb. Õhurõhku mõõdetakse mm/HG või mb (millibaarides). Kõrguse suurenedes muutub õhurõhk 100 m kohta 10 mm/Hg. Mägimatkajad tunnevad seda alates 3000 m üle merepinna.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Algebralised murrud
Tähestik, tähestikuline järjekord, häälikute jagunemine
Minni Aia-Utsal. Tõhusad enesekohased ja sotsiaalsed oskused
Õpime tähti. D-täht
Harjutusülesandeid matemaatika riigieksamiks
Õpime tähti. Õ-täht
Funktsioonide graafikute lõikepunktide leidmine
Protsendid põhikooli matemaatikas
Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Eesti keele grammatika kordamine 7. klassile
xy-koordinaatsüsteem
Liitmine 10 piires
Aatomid ja molekulid
Õpime tähti. T-täht
Kuidas mõjutab õhurõhk õhu liikumist? Õhu liikumine ühtlustab maakera temperatuuri erinevate laiuskraadide vahel. Külmadelt aladelt liigub õhk ekvaatori suunas ja ekvaatorilt pooluste suunas, samal ajal tõusevad õhuvoolud maapinnalt kõrgematesse kihtidesse või laskuvad ülevalt allapoole.
Selline õhu liikumine toimub troposfääris, mille paksus Eesti kohal on ~11 km. Õhk hakkab liikuma õhurõhkude erinevuse tõttu. Kõrgema rõhuga aladelt voolab õhk madala rõhuga alade suunas. Niiviisi tekivad koguaeg õhurõhu erinevused ja pidev õhuliikumine. Õhu liikumist mõjutab ka maakera pöörlemine ja õhu hõõrdumine vastu aluspinda.
Tuuleks nimetame õhu liikumist, ilm võib olla tuuletu, tuuline või tormine.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!