ATP
Erinevate rakkude ja elurite uurimine on näidanud, et meie planeedil esineva elu bioloogilise energia kandjaks on kindel aine – adenosiintrifosfaat ehk ATP, millele on üles ehitatud praktiliselt kõikide elusorganismide energiasüsteemid.
Kuula:
ATP käivitab nii geenisünteesi, geenide transkriptsiooni, valgusünteesi, biomolekulide sünteesi kui ka teised olulised bioprotsessid nagu ainete transpordi raku sisse ja sealt välja. Seega energeetilisest aspektist on adenosiintrifosfaat elu alus.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Tundetarkus lastele. VASTIKUS
Funktsioonide graafikute lõikepunktide leidmine
Õpime tähti. L-täht
Kirjalik lahutamine
Harjuta eesti keelt A2-B1. Lugemine
MEISTERDA! Papist kevadlill
MEISTERDA! Looma näoga kaart jõuludeks
Peastarvutamine I kooliastmele
Funktsioonide graafikud
Õpime tähti. M-täht
I ja J-i õigekiri
Protsendid põhikooli matemaatikas
Eesti keele grammatika kordamine 9. klassile
Liitmine 20 piires
Õpime tähti. T-täht
Ioonid
ATP on makroergiline ühend (makroergilised orgaanilised ained on sellised, mille ühe keemilise sideme lõhustumisel vabaneb suur hulk energiat). ATP koosneb ühinenud lämmastikalusest adeniinist, riboosist ja kolmest fosfaatrühmast. Kui ATP annab ära ühe fosfaatrühma, saab temast ADP (adenosiindifosfaat) ning vabaneb energia (7,3 kcal/mol). Kahe fosfaatrühma äraandmisel jääb järele AMP (adenosiinmonofosfaat), vabaneb 10,9 kcal/mol. Näiteks annab ATP transportvalgule energiat, et see saaks oma kuju muuta. Peale selle on ATP ka fotofosforüleerimise ja raku hapnikutarbe üks lõpp-produkte.
Kuula:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!