Elektromagnetlainete tekkimine. Avatud võnkering
Elektromagnetlainete tekkimiseks on tarvis mingis ruumi punktis kutsuda esile elektri- või magnetvälja perioodiline muutumine – see tähendab, peab esinema elektromagnetvõnkumine.
Suletud võnkeringis (a) on ajas muutuv elektriväli „vangistatud“ kondensaatorisse ja muutuv magnetväli aga induktiivpooli – väljad on lokaalsed ja ei saa seetõttu levida.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Eesti keele grammatika kordamine 9. klassile
Õpime tähti. L-täht
Häälikute pikkused
Õpime tähti. B-täht
Õpime tähti. N-täht
Harjuta eesti keelt A2-B1
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
HANS JA GRETE. Muinasjutt kuulamiseks
Tundetarkus lastele. KURBUS
Õpime tähti. Ä-täht.
Ruutvõrrand
Ruumilised kujundid
Liitmine 20 piires
MEISTERDA! Jõulupuu laua kaunistamiseks
Õpime tähti. E-täht
Harjutamine teeb meistriks: kuhu käib koma?
Selleks, et elektromagnetväli saaks levida elektromagnetlainena, tuleb elektri(või ka magnet)välja muutumine võnkeringist „välja lasta“ – tuleb moodustada avatud võnkering (b).
Elektromagnetlaine tekkimise eelduseks on kiirendusega liikuva laengu olemasolu. Kuna võnkeringi läbib erineval ajahetkel erineva tugevuse ja suunaga vool, siis ei liigu võnkeringis laengud ühtlaselt vaid kiirendusega.
Elektromagnetlained avastas 1887. aastal saksa füüsik Heinrich Hertz, kes tekitas elektrilaengute võnkumise kahe metallvarda abil, mille otstes olid erinimeliselt laetud kuulid. Kui kuulikeste vahel tekkis säde, märkas Hertz, et samasugune säde tekkis ka kuulikestest eemal asuvas juhtmekeerus – elektromagnetväli levis lainena ühest ruumi punktist teise.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!