Maandamine
Vahelduvvool, mis tekib inimese juhuslikul sattumisel koduse 220V pinge alla, on ohtlik. Tavatingimustes hinnatakse inimkeha elektritakistuseks 1…2 kΩ – seega võib kehas tekkiva voolu tugevus standardpinge korral ulatuda 0,11 … 0,22 amprini. Inimese jaoks eluohtlikuks peetakse aga juba 0,1A tugevust elektrivoolu.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Ruutvõrrand
Tutvus keemiaga
Tundetarkus lastele. ÜLLATUS
Funktsioonide graafikute lõikepunktide leidmine
Õpime tähti. J-täht
Kell ja kellaaeg
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Õpime tähti. K-täht
NUPUTAME KOOS! Munadepühad
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Aatomid ja molekulid
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: numbrite kirjutamine
MEISTERDA! Looma näoga kaart jõuludeks
Õpime tähti. P-täht
Seepärast peavad Eestis ja Euroopa Liidus toodetud ja kasutatavad elektriseadmete korpused olema maandatud. Selleks kasutatakse niinimetatud europistikut, millel on kahe klemmi asemel hoopis kolm. Joonisel oleva pistiku ja pistikupesa puhul ongi numbriga 2 tähistatud täiendav maandusklemm.
Metallkorpusega seadmetel (pesumasin, elektripliit, mikrolaineahi, külmkapp jne) on sellise pistiku kasutamine lausa kohustuslik.
Kui seadme korpus peaks mingisuguse rikke tõttu sattuma pinge alla ning kui inimene peaks seda puudutama, olles ise samal ajal ühenduses maapinnaga, rakendub inimkehale pinge 220V. Kui korpus on täiendava juhtme abil maandatud, suunatakse tekkida võiv lühisvool Maasse ning korpuse puutumisel on korpuse ja maapinna vaheline pinge võrdne nulliga – inimeses voolu ei teki.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!