Manomeeter. Baromeeter

Kõige lihtsam manomeeter – U-manomeeter – koosneb U-kujulisest mõõteskaalale kinnitatud torust, millesse on valatud värvitud vedelik, andurist – õhuga täidetud karbikesest, millele saab rõhumisjõud mõjuda – ning ühte toru haru anduriga ühendavast voolikust.

Kui karbikesele ei mõju jõudu, siis on vedelikunivood mõlemas U-toru osas ühekõrgused. Kui karbikesele mõjub aga rõhumisjõud, siis antakse see mööda voolikut edasi U-kujulises torus oleva vedeliku pinnale – seal tekib ülerõhk, mis surub vedelikule ning osa vedelikust surutakse toru teise osasse. Tänu sellele, et tekib vedelikunivoode erinevus, tasakaalustab kõrgem vedelikusammas ülerõhu.

Manomeeter:

manometer_sketch                   78

Baromeeter on manomeeter, mis on kohandatud õhurõhu ja selle muutuste mõõtmiseks. Lihtsaim aneroidbaromeeter koosneb õhutihedalt suletud metallkarbikesest. Normaaltingimustes on rõhk karbis võrdne atmosfäärirõhuga. Karbikesega on ühendatud süsteem, mis registreerib karbis tekkivad pinged, mis kaasnevad välisrõhu muutusega (kui välisrõhk suureneb, tõmbub karbike kokku, kui nõrgeneb, siis paisub).

Baromeeter:

aneroid-barometer79

results loading