Keskkonnaprobleemid seoses inimtegevusega
Kuidas inimene loodust mõjutab?
Inimene rajab ehitisi, leiutab masinaid, muudab elu mugavamaks ja mitmekesisemaks. Samas eluks vajalikku materjali peab ta hankima loodusest, sellega muudab inimene keskkonda. Seoses keskkonna muutmisega võivad tekkida probleemid.
Näiteks järvede, jõgede ja merede reostumine tööstuse ja linnade heitveega
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Õpime tähti. U-täht
Rahvakalender lastele: VASTLAPÄEV
Õpime tähti. P-täht
I ja J-i õigekiri
Haridustreff 2023 loengud
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: täheortograafia
II kooliastme matemaatika reeglite kordamine
Õpi eesti keelt teise keelena B2
Eesti keele grammatika kordamine 8. klassile
Õpime värve!
Eesti keele grammatika kordamine 5. klassile
Numbrilised seosed
(Heitvesi reostas Pääsküla ja Vääna jõgesid tappes kalu ja levitades vänget haisu)
Ehituseks kasutatakse viljakat põllumaad, inimesed tekitavad palju jäätmeid, prügi (http://alkeemia.ee/artiklid/Maailmas-kasutatakse-igas-minutis-miljon-kilekotti/l-40/c-593/ ).
Rahvaarvu kiire kasv, toiduprobleemid ja puhta vee puudus (Andre Lipand: nälg, janu ja julgeolek).
Ülekarjatamine tekitab kõrbeid, taimestik hävib täielikult.
Ülepüük meres, toidukalade liikide arvu vähenemine.
Õhu saastumine, kliima soojenemine, osoonikihi hõrenemine. Ühes paigas tehtud suur kahju võib kanduda asukohast kaugele ja mõjutada kõiki inimesi (nt tuumajaama plahvatus, vulkaanipurse). Paljud probleemid on ülemaailmsed ehk globaalsed
Neid tuleb lahendada koos, riikide vaheliste kokkulepete kaudu. Inimene ei saa tegutseda loodusseaduste vastu, neid ei saa muuta. Riigis otsustatakse ühiselt kuhu ehitada linnu, rajada teid, et see tegevus vähem kahjustaks loodust. Liikide kaitseks rajatakse looduskaitsealasid ja rahvusparke. Vallad ja külad korraldavad prügi kogumist ja koristust. Iga inimene ise vastutab oma koduümbruse säilimise eest ja kodanikuna osaleb heakorratalgutel.
Mis on säästlik areng?
Inimene peab oma tegevustega suutma hoida looduslikku tasakaalu, nii et ka tulevased põlvkonnad saavad maakeral elada. Mõtlemine tulevikule ja tasakaalustatud tegevus on kõikide riikide ülesanne ning seda nimetatakse jätkusuutlikuks ehk säästlikuks arenguks. Iga inimene mõjutab oma keskkonda, igaüks saab vähendada tarbimist ja looduse reostamist. Näiteks puitu, paberit, klaasi ja metalli saab taaskasutada, sellest saab teha uuesti inimestele vajalikke asju, materjale. Klaasi võib ka tuhat korda ümber sulatada, selle omadused ei muutu.
Maailma saab vaadata mitmelt tasemelt: inimene ise, kohalik, piirkondlik, riiklik, rahvusvaheline ja üleilmne tase. Jätkusuutliku arengu põhieesmärk on: tegutse kohapeal, mõtle kogu maailma peale.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!