Litosfäär

Laamtektoonika teooria mõtles välja Alfred Wegener, 1936.a

Prof. Dr. Alfred Wegener, ca. 1924-1930

Wegener on tuntud peamiselt mandrite triivi (Verschiebung der Kontinente) hüpoteesi püstitajana. Wegeneri, nagu ka paljusid teisi enne teda, paelus Atlandi ookeani vastasrannikute hämmastav sarnasus, mis viis ta mõttele, et mandrid on kunagi moodustunud ühtse hiidmandri, mis on hiljem väiksemateks mandriteks lagunenud. Sellele hiidmandrile pani ta nimetas Pangaea. Wegener esitas oma ideed aastal 1912 suusõnaliselt ning 1915. aastal oma kõige tähtsamas töös “Die Entstehung der Kontinente und Ozeane” (“Mandrite ja ookeanide teke”) ka kirjalikult. Kui Alfred_Wegener selle hüpeteesi avaldas ei võetud seda geoloogide seas väga tõsiselt. 5o aastat hiljem pidid geoloogid siiski nõustuma, et tal oli kõige tähtsama osas õigus.

-II maailmasõja järel, mil sai alguse ulatuslik ookeani põhja kaardistamine tehti palju avastusi ookenaipõhja topograafia, vanuse ja magnetiliste anomaaliate kohta, mis kõike toetasid Wegeneri hüpoteesi

-Kui kaks ookeanilist või üks ookeaniline ja üks kontinentaalne laam teine teisele lähenevad toimub subduktsioon ehk laama sukeldumine ning formeerub subduktsioonivöönd – ookeaniline laam surutakse vahevööndisse.

-Kahe kontinentaalse laama kokkupõrke tulemuseks kontinentide kollisioon ning Himaalaja taoliste mäestike sünd.

-Kui kaks ookeanilist laama teineteisest lahknevad, täitub nende vaheline ruum vahevöös tekkinud magmaga. See kristalliseerub moodustades niimoodi uut ookeanilist maakoort.See on ookeanide laienemise aluseks

-Kui kaks kontinentaalset laama lahknevad, tekib nende vahele kontinentaalses riftivööndis ookeaniline maakoor.

-Litosfääri laamad liiguvad teineteise suhtes kiirusega 2-20 cm aastas.

 

Maakoor koosneb suurtest jäikadest plaatidest, mis vahevöö sulanud vedelal pinnal aeglaselt liiguvad. Laamad:

LitosfäärGeograafia10klass

Need liikumised tekitavad maavärinaid ja vulkanismi, samuti mäestikke (Himaalaja) ja lõhesid (Islandi saare rebenemine).

 

Loe lisaks:

Laamtektoonika (nähtav ainult arvutis)

See artikkel on retsenseerimata.