Toiduainetööstus
See tööstusharu on vajalik kvaliteetse toidu saamiseks ning on meie majanduses 4. kohal.
Eestis oli 2011.a. tugevaim haru piimatööstus, moodustades 1/3 kogu toiduainetööstusest:
Piimatoodangu mahult elaniku kohta oleme Euroopas viiendad. 38% piimatoodetest ja 18% lihatoodetest veetakse välja. Kalatööstused paikevad põhjarannikul ja saartel, peamiselt püütakse räime ja kilu, ka lesta. Siseveekogudest püütakse haugi, latikat ja ahvenat. Kalakasvatustes on karpkalad ja vikerforellid. Atlandi ookeanist püütakse skumbriat, putassuud, meriahvenat, krevette.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Liitmine 20 piires
Õpime tähti. E-täht
Reesi Kuslap ja Kristiine Kurema. Kuidas õhinaga õpetada ehk mismoodi innustada õpilasi õppima?
Jane Snaith. Traumateadlik kool
Eesti keele grammatika kordamine 7. klassile
Aigar Vaigu ja Andres Juur. Õpioskuste omandamine ning reaal- ja loodusained
Urme Raadik ja Sille Jõgeva. Omavahelised suhted
Jäätmed pole kõigest prügi
Harjutamine teeb meistriks: eesti keele käänded
Растворы
Harjuta eesti keelt A2-B1
ÕPIME ÕPPIMA! Minu õppimiskoht
Numbrilised seosed
Kell ja kellaaeg
Hariliku murru kordamine
Tähtis on teraviljatööstus mitmete harudega nagu jahu-, pagari-, kondiitritööstus. Vanim maiustuste tootja on Kalev.
Konservitööstus toodab köögiviljast, kaladest, puuviljadest konserve ja valmistoite. Nt mulgi kapsad, porgandikuubikud, salatikurk, sprotid jne.
Joogitööstus toodab õlut, veini, karastus- ja piiritusjooke.
Euroopa toiduainete tööstus andis 2011.a. 15% kogu euroopa töötleva tööstuse toodangust. Siit eksporditakse rohkem toiduaineid kui sisse tuuakse. Siin toodetakse 16,55 kogu maailma toiduainetest, luuakse kõige enam uusi retsepte ja toiduainete töötlemise viise. Patendiõigus premeerib neid tootjaid, kes panustavad arendustöösse. Maailmas on teada kindlad kvaliteetsed tooted nagu Belgia ja Šveitsi šokolaad:
Hollandi juust:
Saksa ja Tšehhi õlu, Prantsuse veinid, Hispaania ja Kreeka oliiviõli, Norra lõhe jne. Eksporditavast toidukaubast moodustavad 29% joogid, sellel järgnevad liha- ja piimatooted (12 +12%).
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!







