Turismi areng, roll riigi majanduses ja mõju keskkonnale

Turism on aktiivse puhkuse vorm, mis on seotud inimeste majandusliku heaoluga. Turismist kui majandusharust saame rääkida alles 20.sajandi teisest poolest. Välisturistide arv kasvas 1950.a. kuni 2000.aastani 27 korda (27miljonit kuni 674 miljonit).

Turistide arv miljonites aastatel 1950 – 2012:

ita_800x574

18.sajandil võis pikemaid reise endale lubada väga rikas rahvas, Euroopas mõisnikud, aadel. Raudteed muutsid reisimise odavamaks, kiiremaks ja lihtsamaks. Tänapäevasele turismile pani aluse inglane Thomas Cook, kes korraldas rongiekskursiooni Leicesterist Loughboroughi, millest võttis osa 570 inimest.

Thomas Cook

Thomas Cook

Loe lisaks: Thomas_Cook

Autode kasutusele võtt avardas reisimise võimalusi veelgi, tsiviillennunduse areng aga avas tee massiturismile. Oma osa on ka elujärje paranemisel, pensionid, tasustatud puhkusepäevad.

Turismi areng

Turistid on isikud, kes reisivad väljapoole oma tavalist elukeskkonda vähemaks kui aastaks ja eesmärgiks pole tasustatav tegevus. Turismi saab jaotada sissetulevaks ja väljaminevaks. Reiside kauguse järgi saab jaotada lähi- ja kaugturismiks, lühi- ja pikaajaliseks, talve- ja suveturismiks. Veel saab jaotada turismi liiklusvahendi ja osalejate hulga järgi.

rajasthan-tourism

Aktiivne turism

Puhkuse turism

Puhkuse turism

Turismiga tegelevad teenindavad ettevõtted pakkudes reisikorraldust, majutust, toitlustust, kultuuri, valuutavahetust jne. võrreldes varasemate aastatega on sihtkohamaade valikus toimunud muutused, varem olid esikohal Euroopa ja Ameerika riigid, praegu on nihkunud huvi Aasiasse. Turismi kiire areng on toimunud Hiinas, enim reisitakse Hongkongi ja Macaussse. Hästi on arenenud turism Türgis ja Malaisias. 2000.a. olid 10 tähtsama turismiriigi hulgas Prantsusmaa, Hispaania, USA, Itaalia, Suurbritannia, Saksamaa, Mehhiko. Üle poole maailmas reisivatest turistidest on pärit Euroopast. Euroopasse tuleb palju Jaapani turiste.

Turismi roll riigi majanduses

21.sajandi alguse möödus turismiäri nii auto- kui naftatööstusest. 10 aastaga kasvas välisturistide arv 40%. Turismiteenuste kogumaht oli 2011.a. üle triljoni dollari, moodustas maailma SKT-st 5% ja teenuste ekspordist 30%. Maailmamajanduses on turismis tööl 10% tööealistest, suurim tööandja on turismiäri. Riikide poliitiline ja majanduslik olukord mõjutavad oluliselt turismi. Kui tekivad relvakonfliktid, siis turismipaigana see riik enam huvi ei paku.

Reisimise riskikaart 2013:

529fdf64a937d

Samuti mõjutavad looduskatastroofid inimeste reisieelistusi (vulkaanipurse Islandil, tuumajaama plahvatus Jaapanis tsunami tõttu). Maailma enim külastatud linnad on Pariis, London, Antalya, New York, Singapur, Kuala Lumpur, Hongkong, Dubai, Istanbul, Bankok.

Enim külastatud linnad 2013:

top-destination-cities-mastercard-map-list

Turismi mõju keskkonnale

Turism võib halba mõju omada looduskeskkonnale ja kultuuriväärtustele. Vahemere ääres on tallamise tõttu väljasuremisohus kuni 500 taimeliiki, sukeldumise massturismi korraldamine korallrahudele ohustab korallriffide püsimist.

Snorgeldaja seisab korallide peal

Snorgeldaja seisab korallide peal

Säästev turism aitab massiturismi mõju vähendada (nt kasuta käterätti mitu päeva). Ökoturism soodustab inimeste teadlikku looduses liikumist jälgi jätmata ning kohalikku kultuurikeskkonda kahjustamata. Igaüks peab looduses viibides oma prügi kaasa võtma. Ookeanides on juba praeguseks tekkinud ulpivast plastprügist saared. Tähtis on uurida piirkonna taluvusvõimet nii looduse, kohalike kui turistide tiheduse kohta.

 

Video plastiksaartest:

See artikkel on retsenseerimata.