Maailma rahvaarv ja selle muutumine

Rahvaarvu, rahvastiku koostist, selle muutumist uurib demograafia ehk rahvastikuteadus. Inimeste arvu kasvu on tuhandeid aastaid pidurdanud katkud, sõjad, nälg, loodusõnnetused.

Nälg Aafrikas

Nälg Aafrikas

Põllumajanduse algusjärgus 8000 eKr elas maakeral hinnangute alusel 5 miljonit inimest. Meie ajaarvamise alguseks oli inimesi 200 miljonit, tuhat aastat tagasi umbes 280 miljonit.

Rahvaarvu kasv

Rahvaarvu kasv

17.-18.sajandil hakkas Euroopas rahvaarv kasvama, sest toimus üleminek tööstusühiskonnale, paranesid elutingimused ja pikenes eluiga.

Lennukitehas

Lennukitehas

Rahvaarv suurenes 610 miljonini ning see võimaldas inglasel Thomas Robert Malthusel töötada välja rahvastusteooria. 19.-20.sajandil toimus demograafiline plahvatus, tööstuse kiire areng ja maalt linna elama asumine.

Töötajate koolitamine

Töötajate koolitamine

Rahvaarv kasvab kiiremini kui toidu tootmine, ressursid kahanevad, 40 aasta jooksul on vaja toota sama palju toitu kui seda tehti viimase 8000 aasta jooksul. Näiteks 0,5 kg liha tootmiseks kulub 3,4 kg teravilja; 0,5 kg juustu tootmiseks kulub 1,5-2 kg teravilja, see kõik vajab palju haritavat maad.

Rahvastiku kasv võrreldes põllumaaga

Rahvastiku kasv võrreldes põllumaaga

2011.a. ületas maakera rahvaarv ÜRO andmetel 7 miljardi piiri.

Maakera rahvaarv

Maakera rahvaarv

Kiire rahvaarvu kasv toimub riikides, kus on madal inimarengu indeks, raskused vee ja toidu ning energia kättesaadavusega.

Kus on suurim rahvaarvu kasv:

WorldmapperPopulationCartogram2011_tn

Kogu maakera rahvastiku iive on pidevalt tõusnud, 19.sajandil oli see 0,5%; olles praegu 1,8%. Iga viies maakera elanik elab Hiinas, kuigi rahvaarvu kasv on seal pidurdunud range perepoliitika tulemusena, kuid igal aastal lisandub ikkagi 6-7 miljonit inimest.

world-pop-pictograph

Oletatakse, et aastal 2070 elab maakeral 14 miljardit inimest.

Paljud riigid peavad rahvastikuregistrit, Eestis alates 1992.a. Seda on vaja elanike sündide ja surmade registreerimiseks, maksude kogumiseks, andmete kontrolliks ja sotsiaalkindlustuse jaoks. Andmete täpsustamiseks korraldatakse rahvaloendusi, suurte majanduslike kulude tõttu selle korraldamisel toimuvad rahvaloendused tavaliselt iga 10 aasta tagant. Eestis korraldati esimene rahvaloendus 1897.a. Eestis elas 2012.a. rahvaloenduse andmetel 1 294 000 inimest, mis oli 1,7% vähem rahvastikuregistri andemetega võrreldes.

Maakera rahvastik suureneb iga päevaga 200 000 inimese võrra. Enamiku juurdekasvust annab Aasia, 55%. Maakeral on oletatavasti üldse elanud kokku umbes 90 – 110 miljardit inimest.

tumblr_md5aplieUK1qcbrp0o1_r1_500

 

Vaata reaalajas rahvastiku statistikat: world-population

 

Loe lisaks: Rahvastikuregister

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.