Õhumassid, frondid ja tsüklonid
Atmosfäärifrondid: soe ja külm
Tsüklonid ja antitsüklonid kujunevad õhurõhu erinevuste tõttu. Tsüklon on madalrõhualaga õhukeeris, mille äärealal puhuvad tuuled põhjapoolkeral vastupäeva ja lõunapoolkeral päripäeva. Ilm ja temperatuur muutuvad tsükloni piirkonnas kiiresti.
Tsükloni keskosas valitsevad tõusvad õhuvoolud, õhk jahtub, tekivad pilved ja sajab. Tsükloni mõjule on talvel ja suvel erinev. Suvel toob tsüklon kaasa pilvise, sajuse ja jaheda ilma. Talvel aga on ilm pilved all soojem, sajab lund.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Eesti keele grammatika kordamine 7. klassile
Ruumilised kujundid
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
HANS JA GRETE. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Õpime tähti. U-täht
Õpime tähti. J-täht
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Liitmine ja lahutamine 10 piires
Lahused
Reesi Kuslap ja Kristiine Kurema. Kuidas õhinaga õpetada ehk mismoodi innustada õpilasi õppima?
Õpime tähti. Ü-täht
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Tundetarkus lastele. ÜLLATUS
Täis- ja kaashäälikuühend
Geomeetria
Madal- ja kõrgrõhuala:
Antitsüklonites on keskmes kõrgrõhkkond, tuuled puhuvad keskelt äärealade suunas. Põhjapoolkeral puhuvad tuuled päripäeva lõunapoolkeral vastupäeva.
Laskudes õhk soojeneb, pilved hajuvad, ilm on selge. Selline ilm on stabiilse temperatuuriga, talve nõrga tuulega, pakaseline, suvel soe.
Ilm, selle elemendid ja kliima.
Ilmaelemendid on õhutemperatuur, õhuniiskus, sademete hulk, tuule kiirus, õhurõhk. Lühima perioodi kohta öeldakse ilm, pikem periood aasta-paar on ilmastik, aastakümnete ilmastik moodustab kliima. Maakera kliima kujuneb atmo-, hüdro-, lito- ja biosfääri koostoimel.
Kliimatekketegurid on:
- astronoomilised ehk Maa kaugus Päikesest, telje kallakus, päikesekiirguse hulk, tiirlemine ja pöörlemine;
- geograafilised – mandrite ja ookeanide paigutus, koha geograafiline laius, mäeahelike ja madalike paigutus, merehoovused, igilumi ja igijää.
Ilmajaamad mõõdavad kokkulepitud aegadel ja kindlal viisil ilmaelemente. Selle põhjal koostatakse prognoose ja teatakse hetkeilma andmeid kõigile huvilistele. Ilmajaamades töötavad meteoroloogid, kes valdavad kaasaegset tehnikat ja kasutavad moodsaid infosüsteeme. Viljandi meteoroloogiajaam:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!