Rahvastikupoliitika Filipiinidel ja Brasiilias

Rahvuspoliitika sõltub riigis valitsevast religioonist ja selle mõjust ühiskonnale. Rahvastikuprotsesse ja neid reguleerivaid seadusi mõjutavad väga tugevalt islam ja katoliiklus.

Filipiinidel moodustavad katoliiklased 83% rahvastikust, elanikke oli 1980.a. 48 miljonit, aga 2012.a. juba 104 miljonit inimest.

Rahvastiku püramiid 1980:

image004

Rahvastiku püramiid 2012:

philippines-population-pyramid-2012

Kiire rahvaarvu kasv tuleneb paranenud meditsiiniabist, imikusuremus on vähenenud, keskmine eluiga pikenenud. Kogu riigi tööturg suudab pakkuda aastas 600 000 töökohta, kuid koolilõpetajaid on kaks korda rohkem, seega paljud emigreeruvad. Lapsi loetakse Filipiinidel jumala kingituseks ja mehelikul mehel peab olema palju lapsi, ka naine on väärtuslik ainult siis, kui tal on palju lapsi, see on ühiskonna peremudel. Filipiini perekond: http://ncolonie.com/esl/philippinefamily.jpg. Katoliiklik kirik ei soosi pereplaneerimist ja ei luba koolides seksuaalõpetust. Paljulapselistel peredel on lapsed ka nn pensionikindlustuseks. Filipiinidel on abort keelatud, tegijaid süüdistatakse mõrvas, antakse kohtu alla.

Brasiilias puudub ametlik perepoliitika, kuid 40 aastaga saavutati see, milleks Inglismaal kulus 120 aastat. Sündimus on ühtlaselt kahanenud nii Sao Paulo hiidlinnas kui Amazonase külades.

Brasiilia rahvastiku püramiid:

f

Riigis propageeritakse pereplaneerimist ja rasestumisvastaste vahendite kättesaadavust. 1970.a. käis Brasiilias tööl viiendik naistest, 2010.a. töötas juba kolmveerand tööealistest naistest. Ühtlustunud on meeste ja naiste haridustase, vanemate soov on investeerida laste haridusse, see kõik viib laste arvu vähenemisele. Brasiilias elab 200 miljonist inimesest linnades 85% , kus on majanduslik eelis väikeperedel.

Kaart

See artikkel on retsenseerimata.