Trafo

Trafo on seadeldis, mille töö põhineb elektromagnetilise induktsiooni nähtusel. Trafo koosneb kahest ühisele raudsüdamikule mähitud poolist – primaarmähisest, mis on ühendatud vahelduvpinge allikaga ning sekundaarmähisest, mis asub primaarmähisega samas magnetväljas.

73

Kui primaarmähist läbib muutliku tugevusega vool, tekitab see raudsüdamikus muutliku tugevusega magnetvälja. Muutlik magnetväli aga indutseerib sekundaarmähises pinge.

Kui juhtmekeerdude arv mõlemas mähises on sama, siis on samasugune ka pinge mõlema mähise otstel. Kui mähises olevate keerdude arv erineb, siis erineb ka pinge – nii mitu korda, kui on suurem/väiksem juhtmekeerdude arv primaarmähises, on suurem/väiksem ka tema otstele rakendatud pinge.

Seega saab trafoga suurema vaevata suurendada või vähendada vahelduvpinge väärtust. Koos pingega muutub ka voolutugevus. Saab näidata, et nii mitu korda kui suureneb trafos pinge, väheneb voolutugevus, sest voolu töö (võimsus) mõlemas mähises peab energia jäävuse seaduse tõttu jääma samaks.

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.

Õpikud