Universumi struktuur
Universum tähendab ladina keeles „kõiksust“ või „kõike mis üldse olemas on“. Väga pikka aega oletati, et Universum on homogeenne – see tähendab tähed ja galaktikad täidavad Universumis kõikides suundades ning kõikides mastaapides suhteliselt ühtlaselt.
XX sajandi keskel näitasid George Abell ja Fritz Zwicky, et galaktikad ei paikne sugugi ühtlaselt, vaid on koondunud parvedesse. Tekkis küsimus, et ka Universumis leidub galaktikaparvedest veelgi suuremaid struktuure – nii nimetatud superparvi.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Eesti keele grammatika kordamine 9. klassile
Õpime tähti. L-täht
Häälikute pikkused
Õpime tähti. B-täht
Õpime tähti. N-täht
Harjuta eesti keelt A2-B1
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
HANS JA GRETE. Muinasjutt kuulamiseks
Tundetarkus lastele. KURBUS
Õpime tähti. Ä-täht.
Ruutvõrrand
Ruumilised kujundid
Liitmine 20 piires
MEISTERDA! Jõulupuu laua kaunistamiseks
Õpime tähti. E-täht
Harjutamine teeb meistriks: kuhu käib koma?
Galaktikaparvede asetust analüüsides jõudis teadlaste rühm, mida juhtis Jaan Einasto ning kuhu kuulusid veel Mihkel Jõeveer ja Erik Tago järeldusele, et galaktikaparved asuvad ruumis ahelatena, mille vahele jäävad hiiglaslike mõõtmetega tühikud, mille läbimõõt ulatub sadadesse megaparsekitesse (106pc).
Universumi taolist ehitust on hakatud kutsuma kärgstruktuuriks – galaktikaparved moodustavad nagu vaha mesilase kärjekannudes seinad, mee rollis on aga peaaegu ideaalne vaakum – see tähendab seal ei ole aineosakesi, tähtedest ja galaktikatest rääkimata.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!