BIOLOOGIA IGAPÄEVAELUS

Bioloogia ei ole pelgalt teadus ega koolitund: bioloogia-alastest teadmistest on kasu igapäevaelus.

 

Järgnevalt mõned näited erinevatest elukutsetest, kus bioloogiat tundmata on keeruline hakkama saada.

 

Moekunstnik peab väga hästi teadma inimese anatoomiat. Näiteks väga kõrgete kontsadega kingad väsitavad jalalihaseid ja rikuvad rühti. Inimene seisab justkui varvastel. Keha tasakaalus hoidmiseks peab selliste kingade kandja pidevalt jälgima oma rühti ja pinges hoidma teisigi lihaseid, et selg ei vajuks kühmu ega jalad oleks põlvist kõverdunud.

b7_002b7_003

Üsna tavaline on kõrgete kontsadega jalanõude kandmisest tekkiv kukekannus. (Loe lähemalt siit)

Ruumidisainer peab silmas pidama, et kujundamisel oleksid arvesse võetud nii inimese kui ka toataimede vajaduses. On ju arusaadav, et kõiki taimi ei asetata ruumi pimedamasse nurka, kuid on varjutaimed ei talu samas otsest päikesevalgust. Kui inimene on paremakäeline, peaks valgus lauale langema vasemalt poolt jne. Samuti tuleb mööblidisaineritel jälgida, et kuitahes huvitavalt lahendatud toolid oleksid ka istumiseks mugavad (ergonoomilised). Inimese psüühikale avaldavad tugevasti mõju ka ruumi värvuslahendused.

modern-living-room-designmodern-chairs-design

Sünkroontõlk, kes suurtel rahvusvahelistel konverentsidel tõlgib esineja juttu, peab silmas pidama ühelt poolt inimeste võimet eristada kuuldavaid helisid, teisalt aga arvestama ruumi akustiliste võimalustega. Väga sageli kuritarvitatakse helitehnikat ning võimendatakse häält üle.

service-interpreter-usa1pic3

Astronaut peab teadma kaaluta oleku mõju organismile, silmas pidama eluks vajaliku hapniku puudumist vaakumis ning arvestama ohtudega, mis tulenevad näiteks sellest, et heli vaakumis edasi ei kandu.

astronaut-550x366

Kokk peab lisaks kulinaarsetele saladustele teadma kõike toiduainetest ning nende riknemisest. Alati pole võimalik kõiki toiduaineid värskelt kasutada ning neid tuleb varuda, säilitada ning töödelda.

gardenMore-mature-aged-chefs-are-entering-the-kitchen--recent-findings-have-revealed-_16000702_800485772_0_0_7015272_300

Lisaks sellele peab kokk tundma ka hügieenireegleid.

Poliitik peab hästi palju suhtlema rahvaga. Selleks tuleb tal hästi tunda inimese psühholoogiat. Pole saladus, et paljud poliitikuist muutuvad mõne aastaga halliks ja ülekaaluliseks. Seda aitaks vältida bioloogia-alaste teadmiste rakendamine inimese puhkuse- ja toimumisvajadustest.

{a05cf469-1dc7-4f28-bd6e-ee1ebe0cb687} (800x478)a1a87c869ae185b984cb1970848bc459

Sarnaselt võib iga eriala juures näha tõsist vajadust bioloogia-alaste teadmiste järele.

results loading