Euroopa asend ja piirid

Euroopa asub Euraasia mandri lääneosas ida- ja põhjapoolkeral (Euroopa ). Euroopa on maailmajagu, mille piiriks idas on Uurali mäed (Uural ). Euroopa pindala on 10,2 miljonit km2 ja 2012.a. elas siin ~740 miljonit inimest.

Loodusgeograafiliselt on Euroopa väga mitmekesine, meenutab hiiglaslikku poolsaart, mida piiravad Atlandi ookean ja Põhja-Jäämeri.

europa (688x800)

Euroopa kontuurkaart

Euroopa põhjaosas asuvad Valge, Barentsi ja Norra meri (uurime Euroopa kaarti). Läänes ja lõunas asuvad Põhja-, Lääne-, Vahe-, Marmara, Must ja Aasovi meri. Vahemeri (loe veel Vahemeri ) jaguneb Aadria, Egeuse jne (Vahemeri ) meredeks.

Vahemeri

Vahemeri

Euroopa rannajoon on liigestatud tugevasti, suured poolsaared on Skandinaavia, Pürenee, Apenniini ja Balkani. Suured saared on Novaja Zemlja (Novaja_Zemlja) , Franz Josephi maa, Teravmäed (Teravmäed ), Island, Briti saared (Suurbritannia ), Korsika, Sitsiilia, Sardiinia.

Meresid ühendavad väinad on Skagerrak, Kattegat, La Manche, Gibraltar, Dardanellid, Bosporus (Bosporus ) ja Kertš.

Suured lahed on Biskaia ja Põhjalaht. Euroopa ja Aasia vaheline maismaapiir kulgeb mööda Uurali mäestikku umbes 600 ip meridiaanil piki Uurali jõge üle Kaspia mere (Soolajarved. ) Kuma jõe suudmeni.

Euroopa ulatus läänest itta on ~5200 ja põhjast lõunasse ~3900 km. Euroopas on järgmised kliimavöötmed: polaarne, lähispolaarne, parasvööde, lähistroopiline vööde. Loodusvööndid (Euroopa ) on järgmised: jäävöönd, külmakõrb, tundra, metsatundra, metsavöönd, metsastepp, stepp, vahemereline põõsastik, parasvöötme poolkõrb ja kõrb. Mäestikes esineb kõrgusvööndilisus (Kõrgusvööndilisus ). Prantsusmaa ja Itaalia piiril Alpides asub Euroopa kõrgeim tipp Mont Blanc 4807 m üle mp.

Mont Blanc

Mont Blanc

 

TEST

Millised antud lippudest on Euroopa riikide lipud?

results loading