LAAMAD JA NENDE LIIKUMINE
Saksa teadlane Alfred Wegener oletas, et maakoor on lõhenenud plaatideks ja liikunud maakera ajaloo jooksul pidevalt. Eriti hästi märgatav on maakaartidel Aafrika ja Lõuna-Ameerika mandri kontuuride sarnasus.
Laamade oletatav vanus on 4,5 miljardit aastat, nende teke sai alguse maakera jahtumisel. Praeguseks liiguvad laamad erinevates suundades ja erineva kiirusega. Näiteks suurte mandrite laamad liiguvad 2-4 cm aastas, ookeanilise maakoorega laamad aga 10-16 cm aastas.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?
Oksüdatsiooniaste
Õpime tähti. Ö-täht
Õpime tähti. N-täht
Lahutamine 20 piires
Tundetarkus lastele. PÕHIEMOTSIOONID
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Grammatika
Urme Raadik ja Sille Jõgeva. Omavahelised suhted
KEISRI UUED RÕIVAD. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Peastarvutamine eelkoolile
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
Õpime tähti. Ä-täht.
Õpime tähti. D-täht
Sügaval maa sisemuses sulab vahevöö osaliselt üles ja tekib vedel ning kuum kivimimass – magma. Magma liigub ringjalt ülespoole, jahtub ja vajub jälle maa sisemuse suunas. Sellise kivimite ringliikumise tõttu laamad liiguvadki.
Kui laamad liiguvad teineteisest eemale, nt ookeani keskmäestikus, siis tekib pidevalt juurde maakoort, magma kuhjumisel moodustub ka vulkaanilisi saari.
Laamad võivad ka kokku põrkuda, kui need on mandrilised laamad, siis tekivad noored, kõrged ja teravad mäeahelikud, mäestikud: nt Himaalaja.
Himaalaja tekke joonis:
Kui põrkuvad ookeaniline ja mandriline laam, siis üks sukeldub teise alla, nt Andide teke.
Ookeaniline maakoor sulab üles ning moodustuvad magmakolded, mis maapinnalõhede kaudu väljutavad magmat, moodustuvad vulkaanid.
Kahe ookeanilise laama põrkumisel sukeldub üks laam teise alla, tekivad süvikud ja veealuste vulkaanide vöönd.
Laamad võivad liikuda ka küljetsi, nihkuda mööda kokkupuutejoont, tekivad pinged ning tagajärjeks on murrangud, mis võivad olla nii alangud kui ülangud.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!