MILLEKS TAIMI TUNDA?

Iga inimene peab teadma mürgiseid ja ohtlikke taimi.  Nõgest ei pea lapsele tutvustama — ta kogeb ise, et see kõrvetab. Ent paljud ahvatleva välimusega metsamarjad võivad olla mürgised, tekitada lööbe, allergilise turse või koguni surma. Maailmas on kokku 10 tuhande mürgise taime.

Kokk peab hästi tundma maitsetaimi. Toidu valmistamisel kasutatavad maitseürdid on erinevate omadustega ning igale toidule suvalised maitseained ei sobi. Kujuta endale ette kilu, mis on maitsestatud kaneeliga või vastlakuklit, mis on maitsestatud paprika ja musta pipraga! Paljud poes müügil olevad maitseainepakikesed sisaldavad mitmete ürtide erinevas vahekorras koostatud segu, millele on lisatud soola.

Põllumees ei pea eristama üksnes kaera, otra, nisu ja rukist, vaid teadma ka umbrohtusid ning taimi, kelle peenrale istutamine peletab kahjureid.

Haljastusega tegelev inimene peab tundma erinevate taimede kasvutingimusi ja nende vastastikust mõju.

 

Florist ehk lilleseadja peab teadma lõikelillede hoiutingimusi, aga iluaianduse töötaja jälgib, et terve lumevaba perioodi jooksul oleks peenardel mõned liigid, kes õitsevad ja meile rõõmu valmistavad.

Apteeker peab teadma kõike ravimtaimedest. Pole ju saladus, et väga paljud taimed sisaldavad ühendeid, millest on tarbides kasu ühele või teisele hädale. Näiteks kõhukinnisuse all kannatavatele inimestele soovitatakse paakspuukoort või senna puru, urineerimist soodustab paiseleht ning palderjan mõjub rahustina.

Mõned meie looduslikud ravimtaimed:

Tisler või ehitaja tunnevad  väga hästi puittaimi nende risti- ja pikilõigete põhjal. Erineva struktuuriga puit joonistab mööblile või ehitisele erineva mustri, erinevad puud on erineva vastupidavusega niiskusele, kulumisele ja nõnda edasi.

Mööbliehitusel oleneb selle muster valitud taimest

Mööbliehitusel oleneb selle muster valitud taimest

Sarnaselt eespool kirjeldatutele võib leida vajaduse taimi tunda väga paljudel teistelgi erialadel.

results loading