Õhu liikumine ja õhurõhk, seos

Miks on õhurõhk madalikul kõrgem kui mägedes? Külm õhk on soojast õhust raskem ja vajub madalamatele aladele. Kui õhu liikumist ei toimu, siis võib mõõta väga madalaid temperatuure külmadel aladel, nt Antarktikas -89 C.

mlvreaw1.hcc

Maapinna lähedal on õhk tihedam, ülemised kihid rõhuvad alumistele. Temperatuuri tõustes muutub õhk kergemaks, rõhk väheneb. Õhurõhku mõõdetakse mm/HG või mb (millibaarides). Kõrguse suurenedes muutub õhurõhk 100 m kohta 10 mm/Hg.  Mägimatkajad tunnevad seda alates 3000 m üle merepinna.

Baromeeter

Baromeeter

Kuidas mõjutab õhurõhk õhu liikumist? Õhu liikumine ühtlustab maakera temperatuuri erinevate laiuskraadide vahel. Külmadelt aladelt liigub õhk ekvaatori suunas ja ekvaatorilt pooluste suunas, samal ajal tõusevad õhuvoolud maapinnalt kõrgematesse kihtidesse  või laskuvad ülevalt allapoole.

 

Õhuringlus

Õhuringlus

Selline õhu liikumine toimub troposfääris, mille paksus Eesti kohal on ~11 km. Õhk hakkab liikuma õhurõhkude erinevuse tõttu. Kõrgema rõhuga aladelt voolab õhk madala rõhuga alade suunas. Niiviisi tekivad koguaeg õhurõhu erinevused ja pidev õhuliikumine. Õhu liikumist mõjutab ka maakera pöörlemine ja õhu hõõrdumine vastu aluspinda.

Tuuleks nimetame õhu liikumist, ilm võib olla tuuletu, tuuline või tormine.

results loading