Rahvuslik koosseis
Keeled ja rahvused Euroopas. Euroopa alal elab väga palju erinevaid keeli rääkivaid rahvaid. Iga riigi erineva kultuuriga elanikud moodustavad selle riigi rahvusliku koosseisu. Enamik Euroopa riike on ühe põhirahvuse ja riigikeelega.
Mõnes riigis on mitu põhirahvust ja mitu riigikeelt. Tabel euroopa riikide keelte kohta. Igas riigis on erinevate muude rahvuste esindajaid. Välismaalased saavad riigis viibida elamisloa alusel seaduslikult ehk legaalselt või elavad siin ebaseaduslikult ehk illegaalselt.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Tundetarkus lastele. VIHA
Tundetarkus lastele. VASTIKUS
Hariliku murru kordamine
MEISTERDA! Looma näoga kaart jõuludeks
Protsendi rakendused igapäevaelus
Jäätmed pole kõigest prügi
Numbrilised seosed
Tähestik, tähestikuline järjekord, häälikute jagunemine
Õpime tähti. D-täht
Lahused
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
Peastarvutamine I kooliastmele
Õpime tähti. B-täht
Eesti keele grammatika kordamine 6. klassile
Keeled kuuluvad keelkonda, need jagunevad keelerühmadeks ja keelteks.
95% Euroopas räägitavatest keeltest kuuluvad indoeuroopa keelkonda. Tähtsamad keelerühmad on germaani, slaavi ja romaani keeled. Uurali keelkond on väike ja siia kuuluvad soome, eesti ja ungari keel.
Paljurahvuselised riigid on föderaalriigid, nt Venemaa ja Belgia. Šveitsis on näiteks 4 riigikeelt: saksa, prantsuse, itaalia, romanši.
Kes peale eestlaste veel Eestis elavad?
Iga riigi elanikud jagunevad kodanikeks ja välismaalasteks. Väikeste rahvusrühmade uusimmigrandid rahvuse, kodakondsuse ja Eestisse saabumise riigi järgi, 2011:
Suure arvukuse kasvuga vähemusrahvused, 2000, 2011:
Välismaalased saavad viibida teise riigis elamis- või tööloa alusel. Eesti riigi kodakondsusega inimesed on erinevatest rahvustest. Riigi elanikud määravad oma rahvust rahvaloenduse ajal. Passi ei ole rahvust märgitud, igaüks võib oma rahvust ise määratleda.
1934. aastal oli eestlasi 88% rahvastikust. Allikas
Mis on muutunud rahvastiku koosseisus pärast II MS? Sõja alguse lahkusid sakslased ja rootslased, pärast sõda saabusid Eestisse teistest Venemaa piirkondadest erinevatest rahvustest inimesed. Eestlaste osakaal hakkas vähenema venestamispoliitika tõttu. 1989.a. oli meid 61,5%, 2011.a. Statistikaameti põhjal 70,61%. Teistest rahvustest inimesed elavad enamasti linnades ja asulates. Kõige rohkem on neid Narvas ja kõige vähem Hiiumaal.
Video: keelte areng
Lisainfo
- Lisalugemine: Rahvuskoosseis Eestis.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!