Inimtegevus erinevates loodusvööndites ja mäestikes
Loodusvööndid mõjutavad inimeste riietust, toitumist ja eluasemeid. Rannikualade inimesed tegelevad kalapüügi ja mereandide kogumise või kasvatamisega.
Tasandike inimesed tegelevad põllumajandusega:
Euroopas kasvatatakse ja süüakse palju kartulit, Kagu-Aasias aga hoopis riisi, sest selle kasvatamiseks on seal soodne kliima. Parasvöötme inimestel määrab aastaaegade rütm elatiseks saamiseks vajalikke tegevusi, suvel varutakse talveks toitu (nt tehakse heina, korjatakse marju ja seeni). Rohtlarahvastel on parimad tingimused maaviljeluseks, kevad on niiske, suvi kuum, ja päikseline, mullad viljakad.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?
Oksüdatsiooniaste
Õpime tähti. Ö-täht
Õpime tähti. N-täht
Lahutamine 20 piires
Tundetarkus lastele. PÕHIEMOTSIOONID
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Grammatika
Urme Raadik ja Sille Jõgeva. Omavahelised suhted
KEISRI UUED RÕIVAD. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Peastarvutamine eelkoolile
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
Õpime tähti. Ä-täht.
Õpime tähti. D-täht
Inimene mõjutab kogu maakera elustikku ja pinnamoodi. Iga loodusvööndi elanikud on kujundanud oma kultuuri- ja sotsiaalse keskkonna ning arendanud majandust vastavalt looduslikele eeldustele.
Infoühiskonna kiire areng aga ühtlustab maakera erinevate piirkondade erinevusi. Ka Namiibia rahvad kasutavad savannis mobiiltelefone ja kõrgmägedes vaadatakse televiisorit.
Maakera mägised piirkonnad on vaatamata suurtele kõrgustele siiski asustatud inimeste poolt. Nendel inimestel tuleb hakkama saada väga karmides tingimustes: õhk on hõre, õhurõhk madal, temperatuuri kõikumised väga suured. Jõed on kärestikulised, võib esineda maavärinaid, maalihkeid, rusuvoolusid. Peamine elatusallikas on karjakasvatus, väikepõllundus, maavarade (kuld, hõbe, tina, raud) kaevandamine. Peruu Andides elavad inkad, kes koovad käsitsi eredavärvilisi rahvariideid ja kannavad neid igapäevaselt.
Pisikestel põllulappidel kasvatavad nad tubakat, puuvilla, kohvi ja maisi. Nende peamiseks villaloomaks on laamad.
Titicaca järve ääres kasvatatakse kartulit ja elatakse pilliroost ehitatud saartel.
Sealne piirkond ongi kartuli kodumaa. Turistidele pakub huvi 2000m kõrgusel merepinnast väljakaevatud iidne inkade püha linn Machu Picchu:
Elatist teenivad põlisrahvad käsitöö müügist ja turistide teenindamisest, karja ja põldu peavad oma vajaduste tarbeks.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!