Inimtegevus erinevates loodusvööndites ja mäestikes

Loodusvööndid mõjutavad inimeste riietust, toitumist ja eluasemeid. Rannikualade inimesed tegelevad kalapüügi ja mereandide kogumise või kasvatamisega.

Vetikakasvandus

Vetikakasvandus

Karpide korjamine

Karpide korjamine

Mägirahvad karjatavad loomi

Mägirahvad karjatavad loomi

Tasandike inimesed tegelevad põllumajandusega:

 

Euroopas kasvatatakse ja süüakse palju kartulit, Kagu-Aasias aga hoopis riisi, sest selle kasvatamiseks on seal soodne kliima. Parasvöötme inimestel määrab aastaaegade rütm elatiseks saamiseks vajalikke tegevusi, suvel varutakse talveks toitu (nt tehakse heina, korjatakse marju ja seeni). Rohtlarahvastel on parimad tingimused maaviljeluseks, kevad on niiske, suvi kuum, ja päikseline, mullad viljakad.

Niisutusviljelus

Niisutusviljelus

Inimene mõjutab kogu maakera elustikku ja pinnamoodi. Iga loodusvööndi elanikud on kujundanud oma kultuuri- ja sotsiaalse keskkonna ning arendanud majandust vastavalt looduslikele eeldustele.

Infoühiskonna kiire areng aga ühtlustab maakera erinevate piirkondade erinevusi. Ka Namiibia rahvad kasutavad savannis mobiiltelefone ja kõrgmägedes vaadatakse televiisorit.

Karjatamise ajal facebooki tsekkimas

Karjatamise ajal facebooki tsekkimas

Maakera mägised piirkonnad on vaatamata suurtele kõrgustele siiski asustatud inimeste poolt. Nendel inimestel tuleb hakkama saada väga karmides tingimustes: õhk on hõre, õhurõhk madal, temperatuuri kõikumised väga suured. Jõed on kärestikulised, võib esineda maavärinaid, maalihkeid, rusuvoolusid. Peamine elatusallikas on karjakasvatus, väikepõllundus, maavarade (kuld, hõbe, tina, raud) kaevandamine. Peruu Andides elavad inkad, kes koovad käsitsi eredavärvilisi rahvariideid ja kannavad neid igapäevaselt.

Rahvariiete jaoks riide kudumine

Rahvariiete jaoks riide kudumine

Pisikestel põllulappidel kasvatavad nad tubakat, puuvilla, kohvi ja maisi. Nende peamiseks villaloomaks on laamad.

Laamasid karjatamas

Laamasid karjatamas

Titicaca järve ääres kasvatatakse kartulit ja elatakse pilliroost ehitatud saartel.

uros-island-lake-titicaca-peru

Sealne piirkond ongi kartuli kodumaa. Turistidele pakub huvi 2000m kõrgusel merepinnast väljakaevatud iidne inkade püha linn Machu Picchu:

machu-picchu-hdr (800x600)

Elatist teenivad põlisrahvad käsitöö müügist ja turistide teenindamisest, karja ja põldu peavad oma vajaduste tarbeks.

results loading