Maa sfäärid kui süsteemid

Maa kui süsteem on Päikesesüsteemi alamsüsteem, elementideks on kihid ehk sfäärid.

Päikesesüsteem:

SolarSystemPosterWideM

Interaktiivne lehekülg Päikesesüsteemi kohta: http://www.solarsystemscope.com/

Maa tervikuna on suletud süsteem. Energeetiliselt on Maa avatud süsteem. Maa sfäärid on dünaamilised süsteemid, nim. ka geosfäärid. Lühiajalistes uuringutes võib mõnda sfääri kujutada ka staatilisena, nt litosfäär.

Maa sfäärid:

earth-spheres

Maa sfäärid on kihid, mis on erineva tiheduse ja paksusega. Tuumast alates jaotatakse kihtideks sise- ja välistuum, alumine ja ülemine vahevöö, astenosfäär, litosfäär, hüdrosfäär, atmosfäär, maastikusfäär.

Litosfäär on väline kivimiline kiht, mis on jäik ja koosneb maakoorest ja vahevöö ülemisest osast. Litosfäär tundub olevat püsiv, staatiline, teda mõjutab astenosfäär ja taimed, loomad. Litosfääri paksus on 50 kuni 200 km.

Litosfäär ja astenosfäär:

2000px-Earth-cutaway-schematic-english.svg

Pedosfäär hõlmab maakoore kõige pindmist kihti ja selles elavad mikroobid, seened, taimed ja loomad. Organismid toodavad mulla orgaanilist osa, mineraalne osa pärineb litosfäärist. Pedosfäär võib olla mõnest cm kuni 10 meetrini. Pedosfäär on dünaamilisem kui litosfäär ja noorim sfäär.

Millest pedosfäär koosneb:

fig4_Finalv2_1_2

Hüdrosfäär koosneb keemiliselt sidumata veest: jõed, järved, ookeanid, põhja- mulla-, liustike ja soode vesi ning atmosfääri vesi. Hüdrosfäär on väga erineva paksusega, kõrbetes võib täiesti puududa.

introducing-the-hydrosphere-1-728

Atmosfäär on Maad ümbritsev õhukiht, mis on maapinnast kuni 1000-1200 km kõrguseni. Õhk on kõige liikuvam, tungib vette, mulda ja liigub ümber maakera. Atmosfäär sisaldab hingamiseks vajalikku hapnikku ja taimedele kasvuks vajalikku lämmastikku. Meid kaitseb 20-50 km kõrgusel olev osoonikiht lühilainelise UV-kiirguse eest.

iZE848SOxIWHa (1024x680)

Biosfäär on kogu elu sisaldav kiht ümber Maa. Selle ulatus võiks olla 10 km maapinnast kõrgemale ja 10 km meresügavustes. Koguruumala võiks olla 10 kuuendas astmes km3 ja mass 1015 tonni. Biosfäär on kõigi ökosüsteemide summa ja seega väga suur ökosüsteem. Biosfäär võib olla hiigelsuur isereguleeriv organism nn Gaia teooria. Noosfääri teooria väidab, et inimene kontrollib oma mõistusega biosfääri protsesse.

athylibi

results loading