Rakukest
Rakukest esineb taime- ja seenerakkudel, loomarakkudel aga enamasti puudub. Rakukest paikneb väljaspool rakumembraani ning annab rakule kindla kuju ja tugevuse. Rakukest koosneb tavaliselt tselluloosist, ligniinist, hemitselluloosist või kitiinist.
Rakukest koosneb näiteks taimel kolmest kihist.
Taimede põhimassi meie planeedil moodustavadki kolm biopolümeeri, mis on põhilised rakukesta ehitusmaterjalid. Need on tselluloos (keskmiselt 33% taimsest biomassist), ligniin (30%) ja hemitselluloos (20%). Polüsahhariidide ja ligniini ladestumisel taime raku seintesse muutub taime vars tugevaks ja jäigaks. Seda protsessi nimetatakse puitumiseks. Puidus on tselluloosisisaldus keskmiselt 40…50%, ligniinisisaldus 20…30% ja hemitselluloosi 20…30%.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?
Oksüdatsiooniaste
Õpime tähti. Ö-täht
Õpime tähti. N-täht
Lahutamine 20 piires
Tundetarkus lastele. PÕHIEMOTSIOONID
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Grammatika
Urme Raadik ja Sille Jõgeva. Omavahelised suhted
KEISRI UUED RÕIVAD. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Peastarvutamine eelkoolile
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
Õpime tähti. Ä-täht.
Õpime tähti. D-täht
Tselluloos ja hemitselluloos on polüsahhariidid. Ligniin on aga varieeruva struktuuriga polümeer, milles esinevad aromaatsed (benseeni) tsüklid. Ligniin seondub keemiliselt hemitselluloosi ja teiste polüsahhariididega, aidates taime takukesti tugevdada. Lisaks leidub rakukestades mitmeid teisi ühendeid, mille tõttu erinevate taimede rakukestade tugevus ja läbilaskvus mõneti erinevad.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!