Maandamine

Vahelduvvool, mis tekib inimese juhuslikul sattumisel koduse 220V pinge alla, on ohtlik. Tavatingimustes hinnatakse inimkeha elektritakistuseks 1…2 kΩ – seega võib kehas tekkiva voolu tugevus standardpinge korral ulatuda 0,11 … 0,22 amprini. Inimese jaoks eluohtlikuks peetakse aga juba 0,1A tugevust elektrivoolu.

60

Seepärast peavad Eestis ja Euroopa Liidus toodetud ja kasutatavad elektriseadmete korpused olema maandatud. Selleks kasutatakse niinimetatud europistikut, millel on kahe klemmi asemel hoopis kolm. Joonisel oleva pistiku ja pistikupesa puhul ongi numbriga 2 tähistatud täiendav maandusklemm.

Metallkorpusega seadmetel (pesumasin, elektripliit, mikrolaineahi, külmkapp jne) on sellise pistiku kasutamine lausa kohustuslik.

Kui seadme korpus peaks mingisuguse rikke tõttu sattuma pinge alla ning kui inimene peaks seda puudutama, olles ise samal ajal ühenduses maapinnaga, rakendub inimkehale pinge 220V. Kui korpus on täiendava juhtme abil maandatud, suunatakse tekkida võiv lühisvool Maasse ning korpuse puutumisel on korpuse ja maapinna vaheline pinge võrdne nulliga – inimeses voolu ei teki.

10jan03c

 

See artikkel on retsenseerimata.

Õpikud