Mõõtemääramatus. Usaldusnivoo
Mõõtemääramatus on (väga) paljude mõõtmiste mõõtevigadest statistiliste meetoditega saadud suurus, mis iseloomustab tõenäosuslikult mõõtesuuruse võimalike väärtuste vahemikku. Mõõtemääramatus on alati suurem kui mõõtmisega kaasnev mõõteviga. Seega, võttes arvesse mõõtemääramatust Δx ja mõõdetud väärtust x0 , asub mõõdetava suuruse tegelik väärtus vahemikus
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Õpime tähti. S-täht
Kirjalik liitmine
Õpime tähti. T-täht
Lahused
Harjuta eesti keelt A2-B1. Kuulamine
Õpime tähti. U-täht
Harjuta eesti keelt A2-B1. Lugemine
Õpime tähti. F-täht
Õpime tähti. Ä-täht.
Algebralised murrud
Toivo Niiberg. Õpetaja positiivne enesekehtestamine lapsevanemaga
Liitmine ja lahutamine 10 piires
Растворы
Tähestik, tähestikuline järjekord, häälikute jagunemine
Õpime tähti. R-täht
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Peastarvutamine eelkoolile
ehk
Tõenäosust, et ükski mõõteviga ei ületa konkreetset mõõtemääramatuse väärtust, nimetatakse mõõtemääramatuse usaldatavuseks ehk usaldusnivooks. Kui soovime, et usaldusnivoo oleks 100% see tähendab et ühelgi mõõtmisel tehtav viga ei ületaks määrmatust, peame valima mõõtemääramatusele väga suure väärtuse. Tavaliselt esitatakse mõõtmised usaldusnivooga 68%, eriti suurt täpsust nõudvad mõõtmised aga usaldatavusega 95%.
Kui kordusmõõtmisi tehes saame kogu aeg veidi erinevaid tulemusi, mis varasematega täpselt kokku ei lange, on tegemist A-tüüpi määramatusega ehk juhusliku veaga. Juhusliku vea vähendamiseks tuleb mõõtmisi korrata võimalikult palju kordi.
Kui kordusmõõtmised annavad alati sama tulemuse, ei saa määramatust hinnata kordusmõõtmisi tehes. Sellisel juhul on tegemist B-tüüpi määramatusega ehk süstemaatilise veaga. B-tüüpi määramatus saadakse muudest allikatest pärineva info põhjal, näiteks kasutades mõõteriista tootja poolt antud mõõteriista täpsuse hinnangut. Süstemaatilise vea vähendamiseks tuleb kasutada suurema täpsusklassiga mõõteriistu.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!