Coulomb’i seadus
Punktlaengute vahel võivad mõjuda nii tõmbe- kui tõukejõud, nende elektriliste jõudude suurus määratakse Coulomb’i seadusega, mille kohaselt: kaks punktlaengut mõjutavad teineteist vaakumis jõududega, mis on võrdelised laengute suurustega ja pöördvõrdelised nende vahelise kauguse ruuduga ning osakestele mõjuvad elektrilised jõud on suunatud pikki laenguid ühendavat sirget.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Jäätmed pole kõigest prügi
Õpime tähti. R-täht
Funktsioonide graafikute lõikepunktide leidmine
Õpime tähti. B-täht
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
Harjuta eesti keelt A2-B1. Kuulamine
Hariliku murru kordamine
Tundetarkus lastele. PÕHIEMOTSIOONID
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Põhiseadus selgeks! Kordamine põhikooli ühiskonnaõpetuse lõpueksamiks
Kirjalik lahutamine
Väike protsendiamps
Peastarvutamine I kooliastmele
Õpime tähti. S-täht
Harjutusülesandeid matemaatika riigieksamiks
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: täheortograafia
kus F – elektriline jõud, q1 – I laengu suurus, q2 – II laengu suurus, r – laengute vaheline kaugus (m), k= 9·109 N·m2 /C2) = 9·109 N∙m2∙C-2 = 9·109 kg∙m3∙A-2∙s-4 – elektrikonstant (kuloniline konstant).
NB! Valemist nähtub, et kaks 1C suurust laengut (mis tõsi küll on ülisuured), mis asuvad teineteisest vaakumis 1m kaugusel, mõjutavad vastastikku 9·109 N suuruse laenguga – see on põhjus, miks on makromaailmas valdavateks jõududeks just elektromagnetjõud.
Kui punktlaengud asuvad keskkonnas, on nendevaheline tõmbe- või tõukejõud väiksem. Suurust, mis iseloomustab mitu korda on kuloniline jõud selles keskkonnas väiksem kui vaakumis, nimetatakse keskkonna dielektriliseks läbitavuseks.
kus ε – keskkonna dielektriline läbitavus, F0 – punktlaengute vahel mõjuv kuloniline jõud vaakumis, F – samade laengute vahel keskkonnas mõjuv jõud.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!