Energiaressursid ja maailma energiamajandus
Energiamajandus on majandusharu, mis tegeleb energiat sisaldavate materjalide ja toodete uurimise, hankimise, töötlemise, tootmise, salvestamise, transportimise ning kauplemisega.
Loe lisaks: Energy_management
Varasemad energiaallikad inimeste jaoks on olnud puit, vesi ja tuul, mida nimetatakse taastuvateks energiaallikateks. Seoses fossiilkütuste kasutuselevõtuga kasvas maakera elanikkonna energiakasutus algul lineaarselt, kuid praegu eksponentsiaalselt. Peamised fossiilkütused on kivisüsi, maagaas, nafta, pruunsüsi ja põlevkivi (ka turvas), need on taastumatud maavarad, st nende varud saavad kunagi otsa.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Põhiseadus selgeks! Kordamine põhikooli ühiskonnaõpetuse lõpueksamiks
KEISRI UUED RÕIVAD. Muinasjutt kuulamiseks
Õpime tähti. A-täht
HANS JA GRETE. Muinasjutt kuulamiseks
Romet Vaino. Looduskeskkonna kasutamine õppeprotsessis
Õpime tähti. H-täht
MEISTERDA! Jõulupuu laua kaunistamiseks
Õpi eesti keelt teise keelena B2
Ионы
Õpime tähti. T-täht
Атомы и молекулы
Aigar Vaigu ja Andres Juur. Õpioskuste omandamine ning reaal- ja loodusained
Õpime tähti. R-täht
Lahutamine 20 piires
Inimkonna energiakasutuse struktuur:
2000 a. enne Kristust oli lihast jõu osatähtsus 70%, orgaanilised jäätmed andsid 25% energiast ja puit 5%.
2000 a. pärast Kristust on esikohal nafta kasutamine – 39%, siis järgneb süsi – 29% ning maagaas 22%. Tuumaenergia ja hüdroenergia kasutamine annavad energiat kokku 10%.
Maailma riikidest toodavad ja tarbivad energiat kõige rohkem USA, Venemaa ja Hiina. Nigeeria, Saudi Araabia aga ekspordivad naftat rohkem kui tarbivad. Tšaad ja Singapur sõltuva täielikult energia impordist, nendes riikides pole oma energiaallikaid.
Lõunariikides on olukord praegu sama, mis enne 19. sajandit, inimesed ja loomad on jõuallikana olulised. Pool maailma elanikkonnast kasutab siiani kütusena puitu, sütt, sõnnikut ja teisi orgaanilisi jäänuseid. Praeguse tarbimise taseme juures jätkuks naftat Lähis-Idas 100, mujal 30 aastaks.
Suurimad söevarud on Lõuna riikides, kuni 60% praeguseks teada olevatest varudest, kuid kindlasti on veel avastamata maardlaid.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!