Aed

Inimesed rajavad oma kodu ümber sageli aia. Sinna istutatakse mitmesuguseid taimi oma tarbeks, nii ilu pärast kui ka kasu saamiseks (köögiviljad, marjad). Taimede eest hoolitsetakse. Aias kasvab ilutaimi, viljapuid, maitsetaimi, köögivilju, marjapõõsaid ja muid taimi. Taimedega koos elavad aias mitmesugused loomad. Need on väikesed putukad teod ja maa sees elavad vihmaussid. Aias võivad elada ka konnad ja vahest võib aias näha ka siili.

Inimene kasutab taimi toiduks, hingab taimede poolt toodetud hapnikku, valmistab taimekiududest riiet, kasutab taimepuitu majade ja mööbli valmistamiseks, taimi saab kasutada ravimitena, maitseainetena, taimed annavad loomadele toitu, kaitset ja varju, surnud taimedest tekib kõdunemisel muld, taimed kaunistavad meie elupaika jne.

Taimed on elusorganid. Taime osad on juur, vars, lehed, õied, millest arenevad viljad. Taimed võtavad juurtega mullast vett ja seal lahustunud mineraalsoolasid. Samas võtavad taimed lehtedega õhust süsihappegaasi. Süsihappegaasist, toitesooladest ja veest tekivad taimes tema kasvamiseks vajalikud ained. Samal ajal toodab taim hapnikku. Hapnik on vajalik teistele elusolenditele hingamiseks. Vars on nagu transpordikeskus, mis viib toitained taime osadeni. Õied hoolitsevad taime järglaste eest. Õitest arenevad seemned, mille abil taim paljuneb.

32

Õiest areneb vili. Vars hoiab taime püsti, kannab lehti, õisi, vilju. Puudel ja põõsastel on puitunud vars, seetõttu nimetatakse neid puittaimedeks. Viljas on seemned, seemnetest arenevad uued taimed. Lehtedes valmivad taime toitained. Juurtega kinnitub taim mulda, võtab sealt vett ja toitesoolasid.

ÜLESANNE:

AED JA ROHTTAIMED. Vali õiged vastusevariandid

Aed. Millised viljad on pannil?

AED. Mis vili on pildil? Vali õiged vastused

 

 

Loe lisaks:

results loading