IMETAJAD

Imetajad on piimanäärmetega loomad. Imetajate klassi kuuluvad meile hästi tuntud neljajalgsed koduloomad, sealhulgas koer ja kass, samuti paljud metsloomad, näiteks lõvi ja elevant.

Sellesse klassi kuulub ka inimene. Imetajate põhiliseks tunnuseks on nahas paiknevad piimanäärmed, mille nõrega nad toidavad oma poegi. Imetajad on selgroogsed loomad. Enamik neist ei hau mune, vaid sünnitab elusaid poegi.

Imetajad on levinud praktiliselt kogu maakeral. Nad puuduvad üksnes Antarktika siseosas, kus valitsevad ekstreemsed keskkonnatingimused. Antarktika rannaaladel esineb hülgeid ja vaalu. Põhjapooluse piirkonnas leidub jääkarusid, loivalisi, vaalalisi (narvalid).

Väliselt on kõik imetajad eriilmelised. See tuleneb sellest, et imetajate elukeskkond on erakordselt mitmekesine, mis hõlmab maapinda, puude võra, pinnast, vett, õhku. Väga erinevad on ka keha mõõtmed, näiteks alates kääbus-ripskariliku 3,8 cm ja 1,5 grammi kuni sinivaalani, kes ulatub üle 30 meetri ja 150 tonnini.

Nahk koosneb imetajatel, nagu ka selgroogsetel, kahest kihis, välimisest marrasnahast ja sisemisest ehk pärisnahast. Nahk on kaetud karvadega. Naha üldpaksus ja tugevus erineb liigiti väga.

Imetajate ainsad hingamiselundid on kopsud.

Süda on 4-osaline (2 koda ja 2 vatsakest).

Eestis elab 65 liiki imetajaid. Nagu enamikus sama piirkonna riikides, on ka Eestis kõige rohkem pisiimetajaid: hiired, oravad, mutid, rotid, siilid jne.

Suurimetajatest on Eestis kõige rohkem metskitsi. Arvukuselt teisel kohal on halljänes ja valgejänes. Eesti metsadele on iseloomulikud veel metssiga, põder ja pruunkaru. Haruldased ei ole ka rebane ning kährik. Loomakasvatajate probleemiks on aga alati olnud meie metsades elutsevad hundid.

ÜLESANNE:

IMETAJAD. Kirjuta kasti, kes on pildil? Nr1

IMETAJAD. Kirjuta kasti, kes on pildil? Nr2

IMETAJAD. Kirjuta kasti, kes on pildil? Nr3

Metskits

Jänes

Metssiga

Pruunkaru

Põder

Kährik

Hunt

Rebane

Hiir

Siil

Rott

Orav

 

Eesti imetajad:

 

(Imetajad slaidi autor: Mari Kauber)

 

 

Tiiger ja koer:

 

Loe lisaks: IMETAJAD

Pildimäng-loomad

results loading