MAA KUJU

Planeet Maa on kerakujuline, kuid tema suuruse tõttu ei saa me ise sellest aru. Silmapiir ehk horisont on maismaa ja taeva näiv kokkupuutejoon, kust Maa kumeruse tõttu pole võimalik enam kaugemale näha. Näiteks mererannas seistes saavad taevas ja meri silmapiiril kokku, kuid Maa kumerust me siiski ei taju. Kõrgematest kohtades vaadates on see kumerus paremini tajutav. Kuuvarjutuse ajal on Maa kerakujulisus hästi näha, sest siis langeb Kuule Maa vari. Hämaruse ehk koidu ja eha ajal jääb Päike silmapiiri taha ning meile on näha vaid tema peegeldus, mis muudab taeva roosakaks.

Muistsetel aegadel ei teadnud inimesed, et Maa on kerakujuline ja seetõttu oli inimestel mitmeid uskumusi selle kohta. Näiteks arvati, et Maa on ookeanis ujuv taldrik või et ta on maailmaruumi keskpunkt ja päike keerleb ümber tema. Mõned rahvad pidasid maailma kolmeosaliseks ilmapuuks. Esimene ümbermaailmareis tõestas Maa kerakujulisust.

Õigem on Maa kuju kohta öelda, et see on peaaegu kerakujuline, kuna ta on veidi lapergune meenutades kanamuna. Nimelt on Maa ümbermõõt ida-lääne suunas (40 075 km) suurem kui põhja-lõuna suunas (39 941 km).

Ülesanne:

MAA KUJU. Vali õiged vastusevariandid

results loading