Puhmad

Puhmas ehk kääbuspõõsas on puittaimede eluvorm.

Puhmad sarnanevad põõsastega, kuid on neist madalakasvulisemad (kuni 0,5 m).

Puhma maadjas peavars muutub varases kasvustaadiumis arvukateks harudeks. Puhma võsud arenevad tavaliselt 3 kuni 10 aastat.

Maadligi oksad juurduvad tihti, tekitades uusi taimi.

Eestis kasvavad puhmastest näiteks igihaljad.

POHL aastaringi roheline taim, millel on maitsvad marjad. Tema lehed elavad 4 aastat. Pohla lehtedest tehakse ravimteed. Pohlamarju söövad metsalinnud, kes omakorda levitavad marjade seemneid. Pohl levib maapealsete ja maa- aluste varte (risoomide) abil.  Pohla taime eluiga on 15 aastat.

SOOKAIL on kääbuspõõsas, mis kasvab kuni 50 cm, harva kuni 120 cm kõrguseks. Sookailu kõik osad on mürgised. Sookailu söömisel tekib iiveldus ja liikumishäired, aga krambid, nohu ja teadvusekaotus.

33

KANARBIK – aastaringi roheline taim.  Kanarbik kasvab 20–50 cm. Ravimtaimena kasutatakse kanarbikku tee valmistamiseks, sest sellel on rahustav ja undsoodustav toime. Kanarbik on ka ilutaim. Kanarbik kasvab nõmmedel ja soodel.Kanarbikupuhmad kasvavad hulgakesi koos.

Kanarbik kasvab 20–50 cm kõrguseks. Vars on rohkete peavarrest eemalehoiduvate tõusvate harudega. Õied on roosakad või helelillad.

MUSTIKAS  mustikas on puhmas. Taim kasvab 15–40 cm kõrguseks. Õied on valged, roosakad. Mustikas on hea meetaim. Marjad valmivad juulis-augustis. Nad on mustad, aga neid katab õhuke vahakiht, mis muudab nad tumesinisteks. Mustika küpsed marjad määrivad käsi. Marjas  on kuni 40 seemet. Mustika lehed langevad sügisel maha

ÜLESANNE:

PUHMAD. Kas väide on õige või vale?

Loe lisaks:

results loading