VEE LIIKUMINE MULLAS

Kapillaarsus

Sademed imbuvad läbi mulla ja kivimikihtide põhjavette, mis asub nii sügaval, et taimejuured sinna ei ulatu. Taimed saavad vett mullasõmerate vahelt ning tänu kapillaarsusele tõuseb vesi mööda sõmeratevahelisi käike üles, kus nad muutuvad taimede juurtele kättesaadavaks. Kapillaarsus on vedeliku võime pindpinevusjõu tõttu peenikeses torus ehk kappilaaris tõusta või langeda.

Muld ja juured

VIDEO

Kapillaarsus:

 

Vee liikumine mullas sõltuvalt mulla koostisest

Muld, mis sisaldab palju liiva, laseb vett kergesti läbi ning vesi liigub kiiresti sügavale ning põua ajal jääb muld kergesti kuivaks. Saviosakesed on väikesed ning paiknevad tihedalt, mistõttu liigub vesi savistes muldades aeglaselt ja muld võib muutuda liigniiskeks. Taimedele on kasvuks kõige sobivam liiva, savi ja huumust sisaldavad mullad.

Kobestamisel püsib muld kauem niiskena, sest kobestamise käigus lõhutakse kapillaarid ja vesi ei saa tõusta pinnale ega aurustu päikesesoojuse mõjul.

Savine Märg muld

Kuiv muld

Vee liikumine taimedes

Taime juurtest liigub vesi mööda peenikesi sooni ülespoole ning jõuab lehtedesse, kus osa veest aurustub. Taimede veevajadus on erinev, suuremad ja kiiremakasvulised taimed vajavad rohkem vett (nt tomat) aga peenikeste lehtedega taimed vähem (nt till).

Tomat

Till

TEST

VIDEOD

Aegvõte juurte arenemisest mulla all:

Aegvõte võilille õitsemisest seemnete tekkimiseni:

 

MÄNG

Mäng mulla kohta

results loading