PLANEEDID

4. klass > Loodusõpetus > 1. poolaasta

Kuigi Päikese ümber tiirleb väga palju taevakehasid, nimetatakse vaid suuremaid planeetideks. Neid tiirleb Päikese ümber kaheksa ning nende järjestus Päikesele lähimast on: Merkuur, Veenus, Maa, Marss, Jupiter, Saturn, Uraan ja Neptuun. Kõik peale Maa on oma nimetuse saanud Rooma jumalate järgi.

2

Planeedi nimetus on tulnud kreeka keelest „Planetes aster“ (rändavad tähed). Nimelt märgati juba vanal ajal taevakehasid, mille asukoht teiste tähtede suhtes muutus. Ümber Päikese liiguvad planeedid mööda piklikku ringjoont ehk orbiiti. Planeedid tiirlevad ümber Päikese ja pöörlevad ümber oma kujuteldava telje. Planeedid asuvad meile lähemal kui tähed ning teleskoobis paistavad nad ketta või sirbina. Planeete on võimalik näha, kuna nad peegeldavad Päikeselt langevat valgust.

youtube_video

3

4

Pluuto

1930.a. avastati Pluuto, mis oli Päikesesüsteemi üheksas planeet. Pikka aega ei suudetud Pluuto kohta midagi uut teada saada, kuna ta asus Päikesest väga kaugel ning oli ka suhteliselt väike. 1978.a. määrati tema mass, mis osutus arvatust väiksemaks. 2002.aastast on tema lähedalt avastatud mitmeid sarnase suurusega taevakehasid ning 2005.a. leiti temast suurem taevakeha, mis nimetati Eris´eks. Pluutot ei arvata enam planeetide sekka, sest siis tuleks planeetide sekka lugeda ka kõik ülejäänud sarnase suurusega taevakehad. Pluuto on kääbusplaneet.

youtube_video

 

Planeetide kirjeldused ja pildid

youtube_video

 

TEST