Loodus- ja inimeseõpetus
Testi oma teadmisi

TAIMED. MÜRGISED TAIMED

3. klass > Loodus- ja inimeseõpetus > 1. poolaasta

Meie elu on mõeldamatu taimedeta. Inimene kasutab taimi toiduks ja õli saamiseks, hingab taimede poolt toodetud hapnikku, valmistab taimekiududest riiet, kasutab taimepuitu majade ja mööbli valmistamiseks, taimi saab kasutada ravimitena, maitseainetena, taimedest valmistatakse paberit, taimed annavad loomadele toitu, kaitset ja varju, surnud taimedest tekib kõdunemisel muld, taimed kaunistavad meie elupaika jne.

Taimed on elusorganid. Taime osad on juur, vars, lehed, õied, millest arenevad viljad.

9

Elusolendid paljunevad. Enamik taimi paljuneb seemnetega. Õistaimedel on õied ja õitest arenevad viljad ning viljadest küpsevad seemned. Seemnest kasvab uus taim.

Taim võtab mullast vett ja õhust süsihappegaasi. Nendest valmistab taim valget magusat suhkrut- seda toodab taim valguse käes. Suhkru tootmisel eraldub taimest õhku hapnikku, mida hingavad sisse teised elusolendid. Suhkrust valmistab taim ka oma rohelise värvuse- klorofülli.

Suhkrust teeb taim tärklist ja teisi aineid, millest ehitab ta üles oma keha: õied, lehed, varred, juured, viljad.

Taimeriik on inimestele tõeline varasalv – paljud taimed on söödavad, mitmetest saab meisterdada koduseid tarbeasju, hulgaliselt on neidki, millest saab abi haiguse korral. Hoopis erilist tähelepanu vajavad mürgised taimed. Mitte kõik marjad pole söödavad ja täiesti tavalisena tunduv taim võib osutuda tapvaks.

TEST:

Taimed. Vali õige lauselõpp.

Taimed:

youtube_video

Mürgised taimed:

youtube_video

youtube_video

 

Enesekontrolliks:

  1. Leia taime osa
  2. Mürktaimed
  3. Mürktaimed 2
  4. Erinevad harjutused
  5. Eesti taimed