Vahemereline põõsastik ja mets
VAHEMERELISED METSAD
Seal kus valitseb kuiv ja kuum suvi ning jahe ja vihmane talv, levivad igihaljad torkivad põõsastikud, tammemetsad. Neid võib kohata Vahemere ümbruses, 30. ja 40. laiuskraadidel Austraalias, Ameerikas.
Taimestik on väikese pindalaga ja killustunud, siin esineb palju haruldasi liike. Igihaljastest taimedest kasvavad siin salvei, rosmariin, oleander, mis sisaldavad palju eeterlikke õlisid. Kunagi olid siin looduslikud metsad, mis hävisid tulekahjude, karjakasvatuse tõttu. Vana-Kreekas kasvasid tamme-, piinia- , seedri- ja oliivipuu metsad. Igihaljad torkavad põõsad levivad tänu kitsede karjatamisele, kui karjatamine lõpetada, siis taastuksid hõredad tammemetsad. Ameerikas levivad Tšiili keskosas palmid ja kaktused, neid on 1500 ainult sellele piirkonnale iseloomulikku liiki. Aafrikas Kaplinna ümbruses on endeemsete liikide rohkus veelgi suurem, üle 6000. Tuntuimad neist on toataimed prootead: Protea.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Растворы
Liitmine ja lahutamine 20 piires
Urme Raadik ja Sille Jõgeva. Omavahelised suhted
Ruutjuur, tehted ruutjuurtega
Rahvakalender lastele: MARDIPÄEV
Õpime tähti. T-täht
Ионы
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
VAPPER TINASÕDUR. Muinasjutt kuulamiseks
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: kokku- ja lahkukirjutamine
Romet Vaino. Looduskeskkonna kasutamine õppeprotsessis
Õpime tähti. I-täht
Õpime värve!
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Grammatika
Vahemere vööndist on pärit väga vanad kultuurtaimed: nisu, oder, lina, porgand, kapsas. Praegu kasvatatakse Vahemere ääres oliive, viina- ja viigimarju.
Inimeste elu vahemerelises loodusvööndis on väga mõnus, siin paikneb üks maailma tihedama asustusega alasid. Siin tekkisid ja arenesid maailma ajaloost tuntud võimsad riigid: Egiptus, Rooma, Kreeka, Kartaago. Aastatuhandeid on inimesed seda maastikku kujundanud ning kooslused on poollooduslikud. Kitsed piiravad eriti puittaimede kasvu ning valitsevaks on mäekülgedel laiuv torkvõsa. Erosiooni vältimiseks on hakatud istutama nõlvadele puid. Orgudes kasvatatakse oliivipuid ja viinamarju, samuti tsitruselisi. Teravilja on raske kasvatada suvise põua tõttu, kastmisevee saamiseks puuduvad head võimalused, jõed on vähese veega.
Suvine päikesepaiste ja soe vesi on meelitanud Vahemere äärde palju puhkajaid. Kohalikud elanikud töötavad turismiäris ja tegelevad puhkemajandusega. Mere äärde on ehitatud palju hotelle ja kuurorte, mis on muutnud rannikute maastikku, nt Cosa del Sol
Pildid vahemerelise ala liikidest:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!