SUGUELUNDID

Meeste ja naiste suguelundid

Naiste ja meeste suguelundid on erinevad. Naise suguelundid on munasarjad, munajuhad, emakas ja tupp. Meeste suguelundid on munandid, seemnejuhad ja peenis.

Naise kõhus asub kaks munasarja, milles paiknevad munarakud, mis on inimese kõige suuremad rakud. Sündides on tüdrukul umbes 400 000 munarakku ning juurde neid enam ei teki. Umbes 12-14.a. vanuselt küpseb ning vabaneb iga 23-28 päeva tagant üks munarakk, mis liigub munasarjast munajuhasse 3-4 päeva.

Meestel on munandikott, kus asub kaks munakujulist munandit. Umbes 15 aastaselt hakkavad munandid tootma seemnerakke, mis on inimese kõige väiksemad rakud. Seemnevedelik ehk sperma väljub kehast peenise kaudu.

Viljastumine

Viljastumiseks nimetatakse munaraku ja seemneraku ühinemist. Selleks peab mehe seemnerakud jõudma naise tuppe ning see toimub seksuaalse vahekorra kaudu. Tupest liiguvad seemnerakud emakasse ja sealt munajuhasse, kus toimub viljastumine. Viljastatud munarakk liigub emakasse ning kinnitub selle seinale ning sellest arenebki laps, mida kuni sünnini nimetatakse looteks. Loode hõljub emakas vedeliku sees pea alaspidi ning on emaga ühenduses nabaväädi ja platsenta abil. Läbi nende liiguvad ema verest loote verre toitained ja hapnik. Kui munarakk jääb viljastamata, väljub ta kehast tupe kaudu ning sellega kaasneb väike verejooks, mida nimetatakse menstruatsiooniks. See kestab 3-5 päeva ning kordub iga 23-28 päeva tagant. Esimene menstruatsioon toimub 11-14.a. vanuselt, kuid korrapäraseks muutub see alles paari kuu või aasta jooksul.

TEST

SUGUELUNDID. Vali õiged vastusevariandid

Loote areng:

15

Pärast sündimist on inimese arenguetapid: imik, väikelaps, nooruk, täiskasvanu ja vanur.

Mehe suguelundkond

Mehe suguelundkond

 

Loote areng

 

 

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.