SÜGIS JA TALV MULLAS

Talve lähenemisel muld jahtub ning seal elavate seente ja mikroorganismide elutegevus aeglustub ja lakkab siis, kui mullas olev vesi on külmunud. Vett tungib puude ja põõsaste juurtesse üha vähem. Puude lehed langevad maha, et vältida lehte kaudu auramise jätkumist, mis viiks lõpuks puude ärakuivamiseni.

Sügis on viljade ja seemnete valmimise ning levimise aeg. Seemned satuvad maapinnale ja mulda ning jäävad ootama järgmist kevadet.

Maa pindmistes kihtides ja varisenud lehtede all talvituvad mitmesugused putukad ja ämblikud. Mõned putukad surevad sügisel, kuid nende munad või nukud elavad ületalve. Muld on halva soojusjuhtivusega ja seal saavad veeta talve nii loomad kui ka taimede juured ja maa-alused varred. Osa mullas elavaid organisme läheb talveunne (näiteks rästikud, nastikud, sisalikud ja  kärnkonnad). Loomad, kes talveunne ei heida, liiguvad talveks sügavamasse mulda. Näiteks mutt, kes toitub vihmaussidest ja korjab neid sügisel endale talvevarudeks.  Vesirott kogub samuti talvevarusid (nt tulbisibulad, juurviljad, kartulimugulad, võilillejuured).

Sügis

Sügis

Talv

Talv

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.