TÄHISTAEVAS

Tähed

Täht on valgust kiirgav gaasiline taevakeha. Tähe heledus sõltub sellest, kui suur ja kuum ta on ning kui kaugele ta meist asub. Kõige kõrgema temperatuuriga tähed kiirgavad sinakat valgust, veidi madalama temperatuuriga aga kollakat ja punakat. Maale kõige lähemal asuv täht on Päike, mistõttu ta nii suurena paistabki. Mida suurem on täht, seda lühem on tema eluiga.

Tähtesid on kõige parem näha linnatuledest eemal ja kuuvalguseta ööl ning sellisel juhul on võimalik palja silmaga eristada umbes 3000 tähte. Pikksilmadega aga saab näha isegi üle 10 miljoni tähe.

TEST:

TÄHISTAEVAS JA TÄHETEADUS. Vali õiged vastusevariandid

 

Taevas

Tähistaevas

 

Tähtkujud

Juba ammu avastati, et heledamad tähed moodustavad kujundeid ehk tähtkujusid, millele anti nimetus selle järgi, mida see inimestele meenutas. Tuntuim tähtkuju on Suur Vanker, mille järgi on lihtne taevast üles leida Põhjanaela. Viimane kuulub Väikese Vankri tähtkujusse ja näitab alati põhjasuunda ning selle järgi hoidsid vanaaja meremehed oma laevu õigel kursil. Maa pöörlemistelg on suunatud Põhjanaela poole, mistõttu paistab nagu see seisaks paigal. Kui Suure Vankri kaks äärmist tähte ühendada kujuteldava joonega ning pikendada viis korda ülespoole (kevadel allapoole), leiab üles Põhjanaela ja Väikese Vankri.

Põhjanaela asukoht

Põhjanaela asukoht

 

 

Taevakaart

Taevakaart on kaart, millel on näidatud taevakehade asukohad Maalt vaadatuna. Tähtede nähtavus sõltub aasta-ja kellaajast.

Taevakaart

 

Suurim täht, mis on avastatud:

Tähed:

See artikkel on retsenseerimata.