VILJAPUU- JA KÖÖGIVILJAAED

Aias kasvab mitmeid erinevaid taimeliike, mistõttu on aed sageli eri osadeks jaotatud.

 

Puuvilja- ja marjaaed

Puuvili on viljapuu vili, mida tarvitatakse toiduks. Viljapuid ja marjapõõsaid hakati Eestis kasvatama juba keskajal kloostri- ja mõisaaedades. Eestis kasvab mets-õunapuu, millest on aretatud aed-õunapuu sorte. Erinevate õunasortide viljad valmivad erineval ajal. Puuviljaaedades kasvatatakse veel kirsi-, ploomi- ja pirnipuid. Marjaaias kasvatatakse kõige rohkem punaseid ja musti sõstraid, karusmarju, aedmaasikaid ja vaarikaid.

 

Viljapuid paljundatakse pookides. Selleks lõigatakse paljundatavalt taimelt pookeoks või pung, mis liidetakse pookealusega ehk siis sama liiki vastupidava kuid vähe vilju andva taimega. Liitekoht seotakse kinni ja kaetakse vahaga ning mõne aja pärast kasvavad pookeoksad kokku.

 

Marjapõõsaid paljundatakse pistikuga või alumisi oksi mulla alla painutades. Mulla alla painutatud okstele kasvavad juured. Pistikud on lehepungade või lehtedega varretükid, millele mullas juured alla kasvavad. Juurdunud oks lõigatakse emataime küljest lahti ja istutatakse ümber.

VIDEO

Aroonia pookimine pihlakale:

 

Köögiviljaaed

Köögiviljad on rohttaimed, mille värskeid ja mahlakaid osi inimene toiduks kasutav. Juurviljad on köögiviljade rühm, mille juured on söödavad. Juurviljadest kasvatatakse aedades kõige rohkem redist ja porgandit. Eestis kasvatatavatest juurviljadest on kõige vanem naeris, mis kunagi asendas mingil määral ka kartulit.

6

 

MÄNG

Pusle. Köögiviljad

Mõistatused köögiviljade kohta

 

Maitse- ja ravimtaimede aed

Maitsetaimeks nimetatakse taime, mida tarvitatakse toidu maitsestaiseks. Ravimtaimeks nimetatakse taie, mida kasutatakse haiguste ennetamiseks või raviks. Maitsetaimedena kasvatatakse aedases peamiselt aedtilli, peterselli, küüslauku, murulauku ja sibulat. Mitmed maitsetaimed on ühtlasi ka ravimtaimed, näiteks aitab petersell neeruhaiguste vastu. Vanasti korjati ravimtaimi loodusest, kuid nüüd kasvatatakse neid ka aedades. Kõige sagedamini kasvatatakse aedades ravimtaimedest teekummelit, saialille ja punast siilkübarat ehk punast päevakübarat.

 

VIDEOD

Aegvõte redise seemne arenemisest taimeks:

Aegvõte ubade arenesest taimeks:

 

HARJUTUSED

Köögiviljad

MÄNGUD

Marjapõõsad ja viljapuud

Maitsetaimed

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.