MAA

Maa

Maailmaruumis paistab Maa sini-valgekirjuna. Nimelt annavad veed sinaka värvuse, pilvemassid aga valge tooni. Ürgmets paistab rohekana ja kõrbelaigud kollakana.

Maa ümbermõõt on 40 000 km ja läbimõõt 12 750 km. Suure osa Maast katab vesi ning seda leidub kolmes olekus (vedelik, aur ja jää). Mitte ühelgi teisel planeedil pole avastatud vett kolmes olekus. Nii nagu teisedki Päikesesüsteemi planeedid on Maa kerakujuline, tiirleb ümber Päikese ja pöörleb ümber oma telje. Teistelt planeetidel pole elu leitud ja seetõttu on Maa eriline.

 

Maa tekkimine

Umbes viis miljardit aastat tagasi tekkis Päike, kui Linnutee serval hakkasid gaasi-ja tolmupilved pööreldes tihenema ning seest kuumenema. Koos Päikesega sündisid nii Maa kui ka teised planeedid. Algul ei olnud Maal õhku, vett ega elu, kuna ta oli hõõguv kivikera. Aja jooksul ta jahtus ning vulkaanid purskasid õhku veeauru ja gaasiosakesi, millest tekkiski Maad kaitsev õhukiht. Seejärel muutus ilm Maal jahedamaks ning veeaurust tekkisid sademed, millest sai aegamööda meri, kus hakkas arenema elu. Hiljem levis elu merest ka maismaale.

TEST

  1. Universumi tekkimise lugu: Suur pauk

Taevakehade tiirlemine

Kõik kehad tõmbuvad üksteise poole, kuid taevakehade tõmme on eriti tugev. Mida suurem on taevakeha mass, seda suurema jõuga ta tõmbab. Maa külgetõmbejõudu nimetatakse raskusjõuks ja see hoiab inimesi ja asju Maa pinnal. Raskusjõudu saab mõõta kaaluga.

Planeedid tiirlevad ümber Päikese ja nende kaaslased omakorda ümber planeetide. Samas liigub ka Päike ümber Linnutee keskpunkti. Gravitatsiooniks nimetatakse maaimaruumi kõikide kehade vastastikust tõmbumist ning see ongi planeetide tiirlemise põhjuseks. Nimelt, kui üks keha tõmbab teist, siis tõmbab teine keha ka esimest.

TEST

  1. Maa külgetõmbejõud

ANIMATSIOON

 

Elu universumis

Teadlased ei välista elu väljaspool Maad, kuna universumi mõõtmed on hiiglaslikud. Maavälised eluvormid ei pruugi hingata hapnikku vaid hoopis muid gaase. Samuti ei pruugi inimene elust väljapool Maad aru saada, kuna see võib liiga veider tunduda.

TEST:

Maa.Vali õige vastus

Maa 3-D:

Galaktika tekkimine:

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.